Igráček opět pracuje. Kam lze vyrazit na výstavy hraček

Relax
18. 10. 2011 09:10
Když lego bylo ještě za oponou. Igráčci z brněnské výstavy, na které jsou i některé postavičky polistopadové.
Když lego bylo ještě za oponou. Igráčci z brněnské výstavy, na které jsou i některé postavičky polistopadové.

Nejen děti, ale i jejich rodiče, kteří vyrůstali v 70. a 80. letech, potěší nová výstava věnovaná igráčkům. Expozici plnou plastových figurek, které znázorňují různé profese a lidské činnosti, připravilo Technické muzeum v Brně. Zavzpomínat na to, s čím si hráli a podívat se i dál do minulosti, mohou v současnosti návštěvníci i jihočeské Telče nebo šumavských Kašperských Hor.

Brněnská výstava igráčků začíná pro veřejnost dnes. Kromě mnoha figurek ji tvoří  také maketa města obydleného oblíbenými postavičkami, kreativní vize návrhářů hraček, kteří popustili uzdu fantazii, i textová i fotografická dokumentace,

"Na výstavě jsou i první návrhy a původní sady igráčka, výrobní formy, jednotlivé díly igráčka, velká maketa města, kde jsou umístěny inovovaní igráčci kolekce 2011 a 2012 nebo vitrína plná igráčků automechaniků," uvedl v tiskové zprávě majitel firmy Efko Miroslav Kotík. Efko loni začalo igráčky po mnohaleté přestávce znovu vyrábět a prodávat.

Z výstavy.První igráček inspirovaný německou figurkou Playmobil, spatřil světlo světa v roce 1976. Šlo o postavičku přestavující povolání zedníka. Opravdový boom igráčků nastal v 80. letech, kdy většina československých dětí měla alespoň jednu figurku a pro mnohé z nich se igráčci stali předmětem sběratelské vášně.

Policisté i kosmonauti

Původní igráčci se vyráběli v Mnichovicích u Prahy. Podnik Igra uváděl na trh každoročně tak čtyři nové modely. Celkem stihl vyrobit asi 50 modelových igráčků, z nichž každý představoval určitou profesi s jejím typickým oděvem a pracovními nástroji. Děti si tak hrály například s postavičkami policisty, hasiče, doktora nebo kosmonauta.

Figurky někdy měly i doprovodné postavy zvířat, například koně, krávy a psa, případně další doplňky, třeba povoz nebo míchačku. Hračka vynikala jednoduchým a účelným designem. Figurky tvořily stejné základní díly, měnila se pouze jejich vnější výbava. Přibližně osmicentimetrové postavičky mívaly pohyblivé ruce, nohy i hlavu.

Po roce 1989 igráčci podlehli záplavě hraček, které se do Česka po otevření trhu začaly dovážet ze západních zemí. Na podzim 2010 oživila výrobu figurek společnost Efko v závodu v Novém Veselí na Žďársku. Zatím stihla vyrobit 19 inovovaných figurek různých profesí a devět členů panáčkovy rodiny.

Kam dál za hračkami?

Zhlédnout rozličné tuzemské hračky z minulého století mohou návštěvníci právě probíhající výstavy Hračky nestárnou na zámku v Telči. Otevřená je každý den od 9 do 16 hodin a nabízí především hračky z období od dvacátých po osmdesátá léta minulého století.

Za hračkami se mohou zájemci vydat do Prahy, Telče i na Šumavu.V Praze se v druhé polovině týdne bude konat další veletrh věnovaný hračkám a dětským hrám. Akce s názvem ITEA proběhne na výstavišti v Holešovicích od 20. do 23. října a kromě expozic nabídne široký doprovodný program určený dětem i dospělým.

Historické i současné české hračky nabízí také stálá expozice v šumavských Kašperských horách. Návštěvníky seznamuje s vývojem českého hračkářství s důrazem na jeho kořeny v lidových tradicích. V nedalekém muzeum motocyklů si lidé navíc mohou prohlédnout největší expozici historických motorek v Česku, aktuálně rozšířenou o historická jízdní kola. Obě muzea mají nyní otevřeno od 9.00 do 16.00.

Autor: - fra -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ