Ves Jabkenice, ležící 12 kilometrů jihovýchodně od Mladé Boleslavi, má uprostřed na svém erbu vyobrazenou věž a po stranách jablko a lyru. Jablko vypovídá o názvu vsi a lyra o nejvýznamnější osobnosti, která zde přebývala - Bedřichovi Smetanovi. Připomínka další cennosti se již do znaku nevešla - je to zdejší dřevěná zvonice.
Úrodná krajina a jazyková záhada jablečná
V úrodném a útulném kraji se lidem líbilo odpradávna, a tak je osídlení v oblasti Jabkenic archeologicky doloženo již z doby 5. století před naším letopočtem. Z 9. nebo 10. století pochází tvrziště Hrádek.
Některé údaje tvrdí, že název vsi pochází od velkého množství dobrých jablek, která se zde pěstovala. Jiní si zase myslí pravý opak: slovo Jabkenice prý původně znamenalo „jabka nic", tedy místo, kde žádná jablka nemají. Většina se ale kloní k první možnosti a zřejmě po právu. Vždyť ovoci se zde daří, tak proč by zde neměla být jablka?
Písemně se ves poprvé připomíná až v roce 1352. Mezi majiteli panství se objevují mimo jiné Valdštejnové, Fürstenberkové a Thurn-Taxisové. Na počátku 19. století byla u Jabkenic zřízena obora - základ dnešního přírodního parku Jabkenicko.
Jabkenická obora
Obora byla založena Thurn-Taxisy v roce 1804 pro chráněný chov jelenů, daňků a černé zvěře. V oboře se však chovala i cizokrajná zvířata. Snad již od počátku to byl divoký krocan a indický jelen. A od roku 1900 se v oboře popásali skotští poníci, pštrosi emu, bizoni a jeleni wapiti.
V roce 1943 byla obora zrušena, ale v roce 1964 obnovena. V současnosti se v ní chovají daňci. Obora má dnes rozlohu 567 hektarů a mezi duby a dalšími stromy lesa se nachází několik rybníků. Cesta, která kolem nich vede, se jmenuje Smetanova procházka.
Jabkenická myslivna
V půvabné myslivně přebýval od roku 1875 u svého zetě, lesníka Josefa Schwarze (manžela nejstarší dcery Žofie), hudební skladatel Bedřich Smetana. Bylo to již v době, kdy zcela ztratil sluch, ale dokázal se těšit ze zdejší krásné přírody. Zde vznikla řada jeho děl (mimo jiné opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna). Smetana tady žil až téměř do konce svého života v roce 1884.
Pobyt významného skladatele dokládá památník v rekonstruované myslivně (nová expozice otevřena v roce 2003) s řadou exponátů připomínajících Smetanův život a tvorbu. Před myslivnou stojí pozoruhodný pomník skladatele od sochaře Františka Bílka.
Dřevěná zvonice
Stojí za to navštívit i samotnou ves Jabkenice. V jejím centru na návsi se u skupiny památných stromů (kaštanů) za zdí rozkládá na oválném půdorysu starý hřbitov s cihelným gotickým kostelem Narození Panny Marie z přelomu 13. a 14. století. Náš zrak ale nejspíše přitáhne neobyčejně vysoká a štíhlá dřevěná zvonice, stojící v těsné blízkosti kostela. Pochází zřejmě již ze 16. století (jeden zvon je však gotický) a patří k těm nejcennějším v Čechách; škoda, že si Jabkeničtí nedali do znaku ji. Ostatně velmi cenný je celý areál kostela, zvonice a hřbitova s ohradní zdí - ojedinělý doklad středověké venkovské zástavby.
Tři tipy, kam v Jabkenicích a okolí
1. Jabkenická myslivna (Památník Bedřicha Smetany; v září denně kromě pondělí 10-17 hodin) s pomníkem Bedřicha Smetany od Františka Bílka.
2. Jabkenická obora. Oboru lze navštívit pouze po vyznačených cestách a ve vymezenou dobu. Například v dubnu a květnu je kvůli zvěři vstup zcela zakázán. Do konce září se však lze oborou procházet každý den kromě pondělí od 9 do 18 hodin.
3. Kostel Narození Panny Marie s dřevěnou zvonicí.
Foto: Vladislav Dudák