Je třeba zázrak? Pak vaše cesta vede do Lurd

Relax
14. 7. 2016 20:20
Bazilika v centru Lurd.
Bazilika v centru Lurd.

Poutní místo římskokatolických věřících, město se zázračnou vodou nebo také brána Pyrenejí, tak se dají nazvat Lurdy. Jihofrancouzské městečko v náručí ohromujících hor leží v departementu Hautes-Pyrénées.

Po příjezdu do městečka Lurdy vám padnou do oka růžové fasády a pomalované domy. Nejedná se však o graffiti ale o jiný způsob jak zrekonstruovat opadávající omítku. Městečko připomíná malebný skanzen, malé obchůdky lemující ulice. Linoucí se vůně levandule a bonbónů vytváří pravou atmosféru Francie.

Středověká pevnost Le Château Fort.Hlavní dominantou Lurd je bazilika, kterou ročně navštíví stovky tisíc lidí. Na cestě ke svatostánku vás v úzkých uličkách budou míjet houfy jeptišek, farářů a nemocných lidí na vozíčku, kteří se vydali uzdravit své neduhy léčivou vodou. U svatyně stojí davy lidí v nekonečném zástupu. Nejde ale o frontu na občerstvení. Poutníci zde čekají, aby se mohli dotknout zázračné skály se soškou Panny Marie a dál pak pokračovat ke kohoutkům s léčivou vodou.

Zázraky na počkání

Vyprávění o zázračné vodě pramení z příběhu o mladé dívce jménem Bernardetta, který se odehrál v roce 1858. Jednoho dne, kdy sbírala dívka dříví za městem, se jí před očima zjevila před jeskyní Panna Marie. Bernardettě nikdo nevěřil, protože ji viděla vždy jen ona. Při jednom zjevení Panna Maria dívce řekla, aby do země udělala jamky, ze kterých pak vytryskla léčivá voda. Později Napoleon III. zlegalizoval a potvrdil, že jde o opravdový zázrak. Od té doby se nemocní lidé z celé Francie vydávají navštívit toto místo.

Výlet do srdce Pyrenejí

Pokud nepatříte mezi náboženské poutníky, nebo nevěříte na zázraky, Lurdy nabízí i jiná zajímavá místa. Jedním z nich je pevnost Le Château Fort s pyrenejským muzeem. Středověká památka se tyčí nad městem na vápencové skále. Podle historických údajů nebyla pevnost nikdy dobyta. Najdou se zde ukázky starých řemesel, botanická zahrada a malé modely hradů a pevností francouzských a španělských Pyrenejí. Dále pak fontána na Place du Marcadal nebo zámek de Soum. Ve městě jsou také k vidění miniatury jako atrakce pro turisty.

Pokud ani památky nejsou vaší vášní, nezoufejte. S rodinou lze vyrazit k nedalekému jezeru, kde si děti mohou zaplavat a zajezdit na lodičkách. K dispozici je i francouzský pétanque nebo golf. Pro sportovní nadšence je vrchol Pic du Jer tím pravým místem. Po dvouhodinovém výstupu vás odmění pohled na majestátní Pyreneje a okolní vesničky. Pokud se vám nechce vyjít celý strmý kopec je k dispozici i lanovka.

Všemi smysly

To by nebyla Francie, pokud bychom se nezmínili o jídlu. Jak by řekli místní, jde o "crême de la crême" kulinářství. Fialková zmrzlina, barevné makronky, kachní paštiky a křehké bagety, které k Francii neodmyslitelně patří. Pokud si člověk přivstane, má vše na dosah na místním tržišti a ranního vstávání určitě nebude litovat.

Autor: Tereza AbazidFoto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ