Po jednadvaceti letech dnes Železná Ruda s ČSAD autobusy Plzeň obnovuje veřejnou dopravu turistů k Černému jezeru, jednomu z nejatraktivnějších míst v západočeské části Šumavy. Příští rok tam chce město provozovat silniční vláček s ekologickým motorem na stlačený zemní plyn.
Ekologickou dopravu povolila po dvou letech Správa CHKO Šumava. Výjimka platí čtyři roky, každoročně od června do konce září, řekl starosta Michal Šnebergr.
Ekobus místo ekovláčku
"Máme schválený ekovláček, ale nenašel se investor. Díky pomoci ČSAD bude jako náhradní doprava jezdit každý den autobus na zemní plyn. Plničku jsme si zapůjčili," dodal. Letos pojede autobus jen do 28. srpna ze Špičáckého sedla od hotelu Karl, trasa měří čtyři kilometry. "Autobus bude přepravovat zejména občany se zdravotními potížemi, seniory, vozíčkáře a rodiny s malými dětmi, kteří by si museli pro svůj automobil složitě vyřizovat povolení od CHKO," dodal starosta. Autobus má 42 míst k sezení, 55 k stání a pro dva invalidní vozíky.
ČTĚTE TAKÉ: Na Šumavě jezdí lidé nejčastěji na Modravu
"Linku zvláštní dopravy jsme zavedli na objednávku města," řekl Zbyněk Hupák z ČSAD. Nízkopodlažní vůz bude vyjíždět ze Špičáku v 10.00, 12.00, 14.00 a 16.00. Jízdné bude 50 Kč pro dospělé, polovina pro děti od šesti do 15 let, postižené a lidi nad 62 let.
Příští rok delší trasa
Příští rok má od června do konce září jezdit ekovláček z Belvederu přes Hofmanky a Špičácké sedlo, což trasa dlouhá 8,2 kilometru. "Záleží ale na rozhodnutí nového zastupitelstva," dodal Šnebergr. K nákupu vláčku chce radnice použít tři miliony korun dotace na obnovení Lávkové cesty nad Čertovým jezerem, kterou nepovolila CHKO.
O tento úsek národní rezervace, vyhlášené v roce 1933, vedlo město s ochranáři CHKO "boj". "Po dlouhé době je to první věc, která se nám podařila s CHKO a parkem dohodnout, dodal starosta.
Foto: Lucie Pařízková