Více než čtvrtina cestovních agentur a kanceláří nějakým způsobem klamala spotřebitele. Vyplývá to z výsledků 284 kontrol, které loni provedla Česká obchodní inspekce . Nejčastěji poskytovatelé služeb v cestovním ruchu zákazníkům zamlčovali informace nebo je informovali nepravdivě o celkovém rozsahu služeb a cen. Inspekce rovněž řešila celkem 154 stížností od spotřebitelů.
"Výsledky kontrol byly o něco lepší než v předchozím roce," řekl ústřední ředitel inspekce Jan Štěpánek. V roce 2010 našla inspekce nedostatky zhruba u třetiny kontrolovaných touroperátorů. Loni inspekce rozdala 55 cestovním kancelářím a agenturám pokuty v celkové výši 362 tisíc korun.
Anketa:
Stalo se vám, že jste při příjezdu na dovolenou byli zklamáni?
Nejčastějším přestupkem, který inspekce zjistila, bylo zatajování a chybné informování klientů o podmínkách reklamace. Poskytování řádných informací o rozsahu, podmínkách a správném postupu při uplatňování reklamací je podle Štěpánka dlouhodobý a trvalý problém. Celkem se této nekalé obchodní praktiky touroperátoři dopustili v 21 případech.
V 17 případech inspekce odhalila mylné, zkreslené nebo nepravdivé informace, které mohly mít zásadní vliv na rozhodnutí spotřebitele při uzavírání smlouvy. Ve 14 případech obchodníci zákazníky neseznámili s cenou a v devíti případech s informacemi o podmínkách a rozsahu poskytovaných služeb. Nedostatky v přijímání a vyřizování reklamací inspekce odhalila v dalších devíti případech.
Inspekce se při kontrolách poskytovatelů služeb v cestovním ruchu zaměřuje výhradně na oblast formálních povinností, které v případě prodeje služeb vyplývají ze zákona. Podle Štěpánka by sami spotřebitelé měli při výběru dovolené věnovat věnovat větší pozornost smluvním podmínkám a mohli by tak předejít značnému množství problémů, na které si následně stěžují. Dále by se zákazníci měli seznámit s širší nabídkou služeb na trhu a zhodnotit výhodnost nabídek u více poskytovatelů a nebo si sami aktivně hledat reference od předešlých zákazníků prostřednictvím internetu.