<span>Kraj zapadlých vlastenců</span> a hřbitov s krásným výhledem

Relax
13. 10. 2009 08:00
Metelkův hrob.
Metelkův hrob.

Metelkův hrob.Raisovi Zapadlí vlastenci. Kniha, jejíž název si všichni pamatují ze záludných školních diktátů, ale do ruky ji dnes vezme jen málokdo. Na výlet do Pasek nad Jizerou a dalších vesniček ležících na pomezí Jizerských hor a Krkonoš by si ale turisté tenhle Raisův román určitě přibalit měli.

Vesničku Pozdětín, v níž se odehrává děj Zapadlých vlastenců, byste tady pod horami hledali marně. Tohle jméno si totiž spisovatel vymyslel a schoval pod ním do své knihy Paseky nad Jizerou - místo, které ho k napsání románu o venkovských učitelích a muzikantech inspirovalo.

Věnceslav Metelka, houslař, písmák a učitel.Přesněji řečeno, neinspirovaly ho Paseky jako takové, ale zápisky místního písmáka, pomocného učitele a houslaře Věnceslava Metelky, které se mu náhodou dostaly do rukou. A stejně tak jako překřtil Paseky na Pozdětín, vymyslel Rais v románu nové jméno i pro Metelku. Zapadlý vlastenec se v knize objevuje pod jménem Václav Čížek.

Dva pomníky Věnceslava Metelky

Výpravu po stopách Věnceslava Metelky alias Václava Čížka ale nezačneme v Pasekách nad Jizerou, nýbrž v sousedních Sklenařicích, kde se tento vesnický všeuměl v roce 1807 narodil. Metelkův rodný domek sice musíte mezi ostatními chalupami chvíli hledat, ale jeho návštěva stojí za to. Na roubené chalupě visí pamětní deska a přímo u cesty stojí i Metelkova busta na kamenném podstavci.

Jaroslav Skopec u chalupy ve Sklenařicích.Oba pomníky vytvořil současný majitel chalupy Jaroslav Skopec, který je na jejího nejslavnějšího obyvatele patřičně hrdý. A aby ne. Metelka byl velmi talentovaným hudebníkem, který si už od svých deseti let vydělával hraním po vesnických tancovačkách a s kapelou se podíval dokonce až do Uher. Po svém posledním návratu z cest se přesunul do Náchoda, kde se učil truhlářem a také nástrojářem. A právě výroba hudebních nástrojů Metelku proslavila. Je považován za zakladatele takzvané „Krkonošské houslařské školy" a v Náchodě se dnes na jeho počest koná mezinárodní houslařský festival.

Ze školy do „kasáren"

Stará pasecká škola.Do Pasek nad Jizerou se Metelka přestěhoval až v roce 1831, když tu nastoupil jako učitelský pomocník. O tehdejší nízké prestiži této práce svědčí například fakt, že si mladík musel stále přivydělávat hudbou a vypomáhat mu museli také jeho rodiče. „Jak živit ženu, když sám sotva se živím a groše žádostiv jsem," posteskl si Metelka ve svých deníkových zápiscích. Přesto tu vydržel učit dlouhých sedmnáct let. Starou školu, v níž coby pomocný učitel původně nejen pracoval, ale i bydlel, najdete ve spodní části Pasek, které se říká Makov. Kousek odtud stojí i roubená chalupa zvaná „V Kasárnách", ve které se Metelka usadil po svatbě a žil tu až do své smrti v roce 1867.

Muzeum plné houslí

Pasecké stráně.Z Makova šplhají pasecké stráně až k baroknímu kostelíku svatého Václava, u nějž najdete Metelkův hrob s bustou od sochaře Vladimíra Preclíka. Za hřbitovní zdí se otevírají nádherné výhledy na hřebeny Krkonoš, které okouzlily i historika umění V. V. Štecha, jenž tohle místo poeticky nazval „hřbitovem s nejkrásnějším výhledem". Hned vedle kostela stojí bývalá fara, ve které od roku 1958 funguje Památník zapadlých vlastenců, jehož srdcem je dnes unikátní sbírka hudebních nástrojů z dílen prvních paseckých houslařů i současných mistrů ze slavných rodů Pilařů nebo Špidlenů. A jak už název muzea napovídá, ani tady si od Metelky, Raise a Zapadlých vlastenců příliš neodpočinete.

Foto: autor

Další čtení

Itálie - Benátky

Průzkum: Hitem dovolených bude u Čechů Itálie, Chorvatsko se propadlo

Relax
20. 5. 2025
Česká pošta vydala 20. ledna 2000 novou emisi světově proslulé poštovní známky z roku 1938 vyryté podle fotografie, na níž je první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk s tříletou Evou Neugebauerovou v náručí během návštěvy Žďáru nad Sázavou (viz č. 32573/4). Na sn. příležitostná obálka s podpisem - Eva Haňková - Neugebauerová.

Dívenka ze slavné známky s Masarykem oslaví sté narozeniny

Relax
20. 5. 2025
ilustrační foto

Příběh McDonald's: Od bratří McDonaldových ke globálnímu impériu

Relax
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ