Skupina lidí z Orlickoústecka usiluje o to, aby se oblast Králického Sněžníku stala chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Vidí v tom účinný prostředek, jak lépe ochránit přírodu. Řekl to Jan Králík, jeden ze zakladatelů občanského sdružení CHKO Králický Sněžník.
"Naším cílem je otevřít dialog. Je strašně důležité, abychom pro projekt získali místní lidi a místní samosprávu. Příroda je tu v zachovalém stavu, ale začínají se tu stavět další lanovky a jiná zařízení, což je potenciální ohrožení přírody," řekl Králík. Velký skiareál se do oblasti podle Králíka nehodí. Nemá šanci konkurovat zavedeným střediskům v Krkonoších, Jeseníkách či Beskydech. Lidé do regionu nejsou moc zvyklí jezdit, mimo jiné proto, že poblíž Králík není velké město, řekl.
"Mnohem lepší by bylo propagovat cykloturistiku, pěší turistiku, jízdu na koních, rybaření," míní Králík. Králický Sněžník je od roku 1990 národní přírodní rezervací a rozkládá se na necelých 1700 hektarech. Je třetím nejvyšším pohořím v Česku. Někdy se mu také říká střecha Evropy, protože z jednoho jeho vrcholu (Klepý) stéká voda až do přítoků Černého, Severního a Baltského moře. Docílit toho, aby se Králický Sněžník stal chráněnou krajinnou oblastí, může trvat mnoho let, uvědomuje si Králík. Obce obvykle nijak zvlášť nadšené nebývají, protože různé stupně ochrany přírody sebou nesou mnohá omezení.
ČTĚTE TAKÉ: Šumava nabízí běžkařům k dispozici magistrálu
"Není to jednoduché sousto. Myšlenka je to ale dobrá. Je potřeba na tom hodně pracovat, mít tým lidí. CHKO rozvoj území svým způsobem limituje, omezuje. Mluví například do stavební činnosti. Ale starostové se toho obávají mnohdy zbytečně, protože nejsou dobře informovaní," řekl vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Josef Hejduk.
Foto: Wikipedia.org