Krize postihne cestovní ruch, <span>skončí agentury i hotely</span>
Relax
7. 10. 2008 17:08Turistů do Česka přijíždí méně a utrácet se jim moc nechce.
"Cestování je první v řadě činností, kde lidé při finanční krizi nejvíce šetří," řekl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Podle něj se krize projeví na trhu cestovního ruchu nejvíce příští rok, neboť odvětví reaguje se zpožděním. Největší pokles očekává analytik u příjezdů z USA, Velké Británie a Německa. "Němci se bojí cestovat už nyní," upozornil Beránek.
Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR a šéf hotelů Orea Pavel Hlinka považuje finanční krizi za další letošní ránu hotelovému trhu po výrazném posílení koruny. Vedle odlivu turistů Hlinka očekává především pokles tržeb od firemních klientů za konference, kongresy a další firemní akce.
"Já mám obavy, že ty firmy, které se nyní dostaly do problémů, budou muset reagovat hodně rychle," řekl. Hotely proto očekávají, že celá řada firem již nasmlouvané akce zruší ještě před koncem roku. Podle Hlinky část hotelů z přesyceného českého trhu zmizí.
Méně Američanů i Japonců
Problémy potvrzuje i mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Ty poklesy vidíme už teď a přijdou další," řekl Okamura, který zároveň podniká v příjezdové turistice z Japonska. Právě u Japonců a Američanů se očekává největší pokles. Podle Okamury zároveň turisté v ČR méně utrácejí.
Kvůli krizi zřejmě skončí celá řada cestovních agentur, které se zaměřují na příjezdy turistů. Letos se to již stalo některým agenturám, které se specializovaly na korejské turisty, uvedl Okamura. Další firmy postupně hledají jiné činnosti, ze kterých by hradily ztráty, například prodej letenek. Naopak středo- a východoevropské národy podle Okamury cestovat nepřestanou. Stále tak bude přibývat Rusů, Poláků a Slováků, kteří by částečně mohli co do počtu nahradit odliv turistů ze západních zemí.
Cestovní ruch patří k významným oblastem českého hospodářství. Se souvisejícími odvětvími dává práci více než 230 000 lidí a na hrubém domácím produktu se podílí více než třemi procenty. Devizové příjmy z příjezdové turistiky loni přesáhly 130 miliard korun.
Foto: Profimedia
Autor: ČTK