Letecké odměny: stav beztíže a čisté ponožky

Relax
21. 5. 2012 15:02
Časté létání a s ním související odměny popularizoval i George Clooney ve filmu Lítám v tom (Up in the Air).
Časté létání a s ním související odměny popularizoval i George Clooney ve filmu Lítám v tom (Up in the Air).

Letecké společnosti se předhánějí v tom, jak si udržet zákazníky, a do svých věrnostních programů přidávají nové "dárky": od příjemných drobností přes neobvyklé zážitky až po odměny, které je téměř nemožné získat - jako třeba jachtu v přepočtu za sedmdesát milionů korun.

Ještě před třiceti lety ředitel významné letecké společnosti v Evropě tvrdil, že věrnostní programy, které odměňují stálé zákazníky, jsou "americká nákaza", jež na sofistikovanější pasažéry z Evropy neplatí. Časy se ale mění a systém odměn je dnes v Evropě populárnější než ve Spojených státech.

Časté létání a s ním související odměny popularizoval i George Clooney ve filmu Lítám v tom (Up in the Air).Kredit za první věrnostní program se připisuje letecké společnosti American Airlines, která jej zavedla v roce 1981. Následovala téměř okamžitá odpověď konkurenčních Delta a United Airlines. Ostatní přepravci po světě se nicméně odhodlali až mnohem později - například nizozemská KLM přišla s vlastním programem v roce 1991, Lufthansa a japonské linky o další dva roky později. Dnes už většina společností nějaký systém odměn používá, i tady ale zůstávají výjimky.

Letem světem s Georgem Clooneym

Svou nechuť k odměňování zákazníků za nalétané míle neskrývá například nízkonákladový Ryanair. Ve zprávě z roku 2008 podle výsledků vlastního výzkumu uvádí, že "širší sedadla, salonky pro cestující v první třídě nebo systém odměn" jejich zákazníci nepožadují. Jiní přepravci nicméně do sestavení věrnostních nabídek pořádně opřeli a nabízejí stále nové odměny. Od těch, které mají zpříjemnit čas během letu i po přistání, přes neobvyklé až po ty extravagantní.

Časté létání přinášíi i některé výhody (ilustrační foto).Mezi odměny vybočující z klasické nabídky podle společnosti Idea Works, která sestavila srovnání dárků pro pasažéry u různých přepravců, patří i ta od Etihad Airways: aerolinky z Abú Dhabí nabízejí jachtu v hodnotě 3,5 milionu dolarů, doprava na požadované místo je prý už v ceně. Co na tom, že při potřebném počtu 386 milionů prolétaných mil na odměnu asi těžko někdo dosáhne...

Jaké další odměny pak letecké společnosti nabízejí? Virgin Australia třeba za 25 milionů bodů suborbitální let se zážitkem stavu bez tíže a možností vidět planetu shora. Baltic Airlines odměňují zákazníky jízdou se psím spřežením, Air Canada má zase v nabídce koženou vestu podepsanou Georgem Clooneym. Nechybějí ochutnávky belgických piv, kursy vaření a cizích jazyků nebo kursy zaměřené na to, jak se zbavit strachu z létání.

Některé "dárky" jsou pak veskrze praktické. Například německé, švýcarské a rakouské linky nabízejí za 21 tisíc mil předplatné pánských ponožek. Služba už třináct let funguje i samostatně a zdá se, že celkem úspěšně - zatím hlásí na šedesát tisíc spokojených zákazníků. A častí pasažéři se během letu aspoň mohou bez výčitek zout.

Autor: - jas - Foto: Profimedia

Další čtení

Zahradní bazén se zastřešením, aneb jak si zpříjemnit nejen léto

Relax
27. 3. 2025
Čisté a stále vonící pracovní prostory mají pozitivní vliv nejen na vaše zaměstnance, ale udělají dobrý dojem také na vaše zákazníky a obchodní partnery.

Úklidová firma zlepší vaše pracovní podmínky

Relax
27. 3. 2025

Před 65 lety vznikla legendární limonáda Kofola. Komunistická odpověď na Colu

Relax
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ