Lev a orlice. Hrad Veveří bude mít novou stálou výstavu

Relax
27. 6. 2016 16:18
Hrad Veveří označují odborníci za moravský Karlštejn.
Hrad Veveří označují odborníci za moravský Karlštejn.

Hrad Veveří, který se tyčí nad Brněnskou přehradou, bude mít od pátku novou stálou výstavu. Představí moravskou větev rodu Lucemburků. U příležitosti otevření expozice budou na hradě vystaveny i unikátní a na Moravě nikdy neprezentované exponáty ze Svatovítského pokladu.

Nová expozice ponese název Lev a orlice s podtitulem Moravští Lucemburkové a jejich hrad a bude věnována klíčové roli, kterou sehráli členové panovnické rodiny v dějinách Moravy i samotnému hradu Veveří v období vrcholné gotiky.

Veveří získal i s titulem markraběte Karel, pozdější císař Karel IV. Po odchodu do Čech předal markrabství i s hradem svému bratrovi Janu Jindřichovi. Jeho syn Jošt převzal markrabství po něm a získal i titul římského krále. Výstava jej představí jako schopného a obratného politika. V Brně byla před časem odhalena jeho jezdecká socha.

Nová expozice ponese název Lev a orlice a představí moravskou větev rodu Lucemburků.Nad rámec nově vzniklé expozice lidé uvidí i některé mimořádné exponáty, které budou na hradě od 1. do 10. července v prostoru středověké břitové věže. Příkladem je rukavice sv. Vojtěcha. "Tato jedinečná památka ze sklonku 14. století, vyhotovená s největší pravděpodobností na příkaz císaře Karla IV., dokazuje nejen vyspělost dvorského umění, ale zejména hluboké duchovní tradice, které z lucemburského věku přetrvaly do naší přítomnosti," uvedla mluvčí územního pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Hrad Veveří označují odborníci za moravský Karlštejn. Jeho součástí je i objekt bývalé moravské zemské pokladnice. Do obnovy objektu investovali památkáři za pomoci města Brna za uplynulých 13 let zhruba 75 milionů korun. Veveří ročně navštíví zhruba 75 tisíc turistů a zájem o hrad vzrůstá.

Památky v republice na letošek připravují výstavy a prezentace, které připomenou vliv Lucemburků v českém království i moravském markrabství. Akce souvisí s výročím panovníka Karla IV. Na úterý Muzeum města Brna chystá odhalení modelu hlavy římského krále a markraběte moravského Jošta Lucemburského. Model vznikl moderními počítačovými metodami a s pomocí 3D tiskárny.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ