Chodský zámek Trhanov potřebuje padesát milionů korun na opravy. Památkově chráněný objekt patří tři roky obci s 550 obyvateli, která do oprav střech, fasád, topení a podlah dala 1,5 milionu korun. Více si nemůže dovolit. A tak shání investora.
"Potřebovali bychom hlavně opravit topení a instalovat nová okna. Výborné by bylo, kdyby se nám podařilo vyměnit současnou hliníkovou barvenou střechu za pálené tašky, které se k historickému objektu hodí daleko lépe," řekl starosta obce Ondřej Frei. Studii oprav má obec k dispozici.
Obec by dále chtěla obnovit dvůr a historický park, který využívá k dětským hrám a kulturním akcím. Čtyřhektarová zámecká zahrada, která také patří obci, je veřejnosti přístupná, ale potřebovala by prořezat a změnit skladbu dřevin. Součástí školy v přírodě se 60 lůžky je jídelna, kde se denně vaří 100 až 200 obědů. Radnice dává místnímu podnikateli minimální nájemné v řádu desítek tisíc korun ročně za to, že zajistí základní údržbu zámku a jeho celoroční "život".
Investoři? Jen spekulanti
Obec s pětimilionovým rozpočtem zatím nedosáhla na žádné dotace, i když žádala už o dva granty. Zato spekulativních investorů se v Trhanově objevilo několik. Dlouho se zdál reálný záměr německého podnikatele vybudovat v místě centrum rekreace evropské mládeže. Trhanov, jenž získal zámek bezúplatně od státu, shání strategického partnera, který by zajistil peníze na obnovu památky.
"Zámek neprodáme. Místní lidé ho chápou jako chloubu," dodal Ondřej Frei. Pokud by obec neměla na jeho provoz, musela by památku vrátit státu. O nemovitost v účetní hodnotě 40 milionů korun včetně kostela neprojevili zájem památkáři ani krajský úřad. Podle starosty by bylo ideální, kdyby se ze zámku stalo kulturně-společenské centrum s ubytováním pro české i zahraniční turisty.
Lomikarovo sídloLamingerově sídlu se prý v kraji říkalo Chodenschloss. Raně barokní zámek ze 17. století založila temná panská postava chodského povstání, Volf Maxmilián Laminger neboli Lomikar.
Před bitvou na Bílé hoře se Chodové jako strážci hranic těšili mnoha svobodám - mohli svobodně nakládat se svými statky, stěhovat se volně ze vsí do Domažlic, byli osvobozeni od roboty, placení cel a daní, volili si vlastní samosprávu. Ve třicátých letech 17. století ale získala chodské vsi do dědičného držení rodina Lamingerů, která s Chody začala zacházet jako s poddanými, nutila je robotovat a přejít na katolicismus. Chodové se bezúspěšně snažili vykoupit, a napětí vyvrcholilo chodským povstáním, které skončilo chodskou porážkou. Právě Volf Maxmilián Laminger si vynutil popravu jednoho k vůdců Jana Sladkého Koziny v roce 1695 na plzeňském popravišti (původní rozsudek nevolnictví se mu zdá příliš mírný).
Když necelý rok po Kozinově popravě právě na trhanovském zámku Laminger zemřel, vyplnilo se prý Kozinova slova: "Lomikare Lomikare, do roka a do dne zvu tě na boží soud..."
Příběh popsal ve Starých pověstech českých Alois Jirásek, který na zámku pobýval.
Naposled opraven 1810
Prostý barokní zámek byl původně jednoposchoďový, ale pozdější držitelé zámku Stadionovi ho podstatně rozšířili - po požáru v roce 1810 přibylo druhé poschodí, které nechal přistavět rakouský státní kancléř a ministr zahraničí Jan Filip Stadion. V této podobě se zámek zachoval dodnes.
Foto: cestykrajem.cz, vitejte.cz
<span>Lomikarův zámek</span> potřebuje padesát milionů
Relax
9. 6. 2008 15:50
Trhanov potřebuje padesát milionů.