Turisté navštěvující Národní park České Švýcarsko se poprvé z klasické mapy budou moci dozvědět, kudy vedou stezky přes hranice do sousedního parku Saské Švýcarsko. Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko řekla, že jejich organizace vydala novou verzi map, kde jsou tyto stezky, otevřené po vstupu Česka do schengenského prostoru, vyznačeny.
Až dosud prý turisté měli jen dvě možnosti, jak se o stezkách dozvědět. Buď informaci dostali v informačních střediscích nebo si svoji cestu přes hranice museli naplánovat za pomoci internetové mapy, kde stezky zobrazeny jsou. Cesty dosud nejsou zobrazeny ani na velkých tabulích s mapami uvnitř parku. Prý se mění jednou za několik let, a proto ještě potrvá, než se zde objeví jejich nejaktuálnější verze.
Pro turisty je nyní k dispozici 5000 map v češtině a 3500 v němečině. Na mapách jsou vyznačeny i jednotlivé zóny ochrany parku a návštěvní řád. Lidé se tak mohou dozvědět i o tom, do jakých míst Českého Švýcarsku se nesmí a kde naopak mohou chodit volně po lese.
Národní park České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků v Česku. Nalézá se mezi Hřenskem a Chřibskou na děčínsku a zaujímá oblast při státní hranici s Německem, která ho odděluje od Národního parku Saské Švýcarsko. Českosaské Švýcarsko je typickou erozní krajinou, která se vytvořila po ústupu křídového moře v několik set metrů hlubokých vrstvách mořských sedimentů. V roce 2000 byla nejcennější území o rozloze 79,25 kilometru čtverečních na české straně vyhlášena národním parkem, v Německu to bylo o deset let dříve. Česká i německá strana usilují o zápis území na seznam UNESCO. Ročně České Švýcarsko navštíví až 750 000 turistů.
Foto: Robert Zlatohlávek