Volný čas
Marnivé ženy, Holubova Afrika a protektorát. Tipy na víkend
04.05.2012 11:45 Původní zpráva
Sestoupit do hlubokého podzemí nebo vyletět do výšin s legendárním vrtulníkem, projít se barokní zahradou a prohlédnout si boty ze Zlína, to vše lze o nadcházejícím víkendu. Můžete také navštívit taneční festival, zapojit se do protestního průvodu nebo se nechat poučit o životě v protektorátu.
Rozbít mýtus, že v době protektorátu byly české země klidnou oázou, zatímco jinde zuřila válka a sílil protinacisticky odboj, chce nová výstava Příběh protektorátu - příběh o odvaze a zradě. Bojovníků proti nacismu bylo podle autorů expozice v Národním památníku na Vítkově rozhodně více než zrádců, také na výstavě je jim věnována větší pozornost. Návštěvníci si zde mohou například prohlédnout vysílačku Libuši, kterou si s sebou do protektorátu přivezli parašutisté výsadku Silver A a kvůli které Němci vypálili východočeskou obec Ležáky.
V kryptě pod loretánským kostelem Narození Páně v Praze byly objeveny dosud neznámé nástěnné malby ze 17. století - unikátní barokní fresky s motivy smrti a vzkříšení: alegorie času, symboly křehkosti a pomíjivosti lidského bytí. Pocházejí z roku 1664, vytvořeny byly zvláštní technikou chiaroscura, tedy v odstínech černé a šedé barvy. Veřejnosti je představuje výstava Ars moriendi - Loretánské krypty. Expozice v patře loretánského ambitu seznamuje také s pohřebními zvyklostmi v řádových kryptách kapucínů.
V břevnovském klášteře v Praze se otevřela první část tamních zahrad, které se postupně rekonstruují. Opraveny jsou barokní oranžerie a kaple sv. Josefa a ve vstupním nádvoří kláštera se pro veřejnost zpřístupní parter se sochou sv. Jana Nepomuckého. Oranžerie, která vznikla podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, byla v havarijním stavu již od druhé světové války. Nyní se znovu postavila podle zachovalých plánů z roku 1945, kdy byla ještě před zřícením architektonicky zaměřena.
Boty, M.A.S.H. a řeholníci
Zlínské obuvnické muzeum ode dneška vystavuje šaty, boty, klobouky, rukavice, kabelky a další doplňky mapující módu 20. století. K vidění jsou také boty pro orientační běh, které se před padesáti lety začaly ve Zlíně vyrábět. Výstavy nazvané Ach, ty marnivé ženy! a Orientky ze Zlína jsou posledními novými expozicemi, které se lidem představují ve stávajících prostorách muzea před jeho stěhováním do 14/15 Baťova institutu, který vzniká rekonstrukcí starých továrních budov v bývalém baťovském areálu.
Návštěvníci letošní Aviatické pouti v Pardubicích budou mít možnost prohlédnout si i americký vrtulník Bell 47, který proslavil zejména kultovní televizní seriál M.A.S.H. Vrtulník bude možné využít i pro vyhlídkové lety, lidem se tak naskytne výjimečná příležitost proletět se legendárním strojem a alespoň na okamžik se vžít do pocitu pilotů M.A.S.H.
Neobvyklá podívaná čeká návštěvníky, kteří zavítají na Rabštejn u Děčína. Spolu s průvodcem se na čtyři hodiny mohou spustit místy až do dvoukilometrové hloubky a uskutečnit průzkum podzemních nádrží na pohonné hmoty a rozsáhlých prostor bývalé německé letecké podzemní továrny z druhé světové války.
Utrpení a perzekuci stovek řeholníků v 50. letech připomíná Památník obětem internace, který byl otevřen v areálu kláštera redemptoristů na Hoře Matky Boží v Králíkách - Dolní Hedeči. Návštěvníci si tu mohou prohlédnout dokumenty a fotografie a udělat si představu o tom, v jakých podmínkách věznění příslušníci různých řádů žili. Internačním klášterem v Králíkách v letech 1950 až 1961 prošlo přes pět set řeholníků.
Emil Holub a zlatá roucha
Po rok a půl trvající rekonstrukci bylo dnes znovu otevřeno Africké muzeum Emila Holuba v Holicích na Pardubicku. V čele nové expozice jsou stylizované Viktoriiny vodopády s iluzí tekoucí vody, africkou vesničkou a průhledem ven z budovy. Centrální prostor muzea je nyní otevřený, po obvodu jej obklopují kóje, v nichž budou představeny jednotlivé etapy z cest a života známého cestovatele. Návštěvník má být vtažen do atmosféry africké přírody s poletujícími ptáky, rozestupující se savanou, zvuky divokých zvířat a africkou hudbou.
Zámek ve Vizovicích na Zlínsku ode dneška vystavuje mešní roucha bohatě vyšívaná zlatem a stříbrem a liturgické předměty, které pocházejí ze sbírky zakladatele zámku Heřmana Hanibala z Blümegenu. Zámecké kapli ještě před svou smrtí v roce 1774 věnoval vzácná mešní roucha, která jsou v zámku stále uložena, veřejnosti jsou teď představena poprvé.
Muzeum papírových modelů je ode dneška otevřeno v Polici nad Metují na Náchodsku. Návštěvníci v prostorách bývalé zemědělské školy u autobusového nádraží najdou na tři stovky modelů od architektury až po modely techniky, vystavené jsou také modely pohádkových postav. Návštěvníci mohou obdivovat například pouhý centimetr velký model Zlaté uličky z Pražského hradu, naopak plochou největším je zřejmě model Pražského hradu s desítky centimetrů velkými budovami.
Rostliny, hodiny a taneční festival
Výstava kaktusů s názvem Pichlaví ježci začala dnes v Žatci. Čtyři místní pěstitelé zapůjčili Muzeu Karla Aloise Polánka více než 120 rostlin různých druhů. V sobotu začne ve Věžkách jarní zahrádkářská výstava Floria. V této obci na Kroměřížsku se uskuteční pošestatřicáté, ale pravděpodobně naposledy. Letní etapa Florie totiž zřejmě příště bude v prostorách nového výstaviště, které vzniklo v bývalých Rybalkových kasárnách v Kroměříži.
Milovníci tance mohou v sobotu odpoledne vyrazit na soutěžní přehlídku s názvem Talent Awards. Divákům se zde představí přes dva tisíce profesionálních i laických tanečníků, kteří ukážou své umění v kategoriích orientálního a společenského tance, street dance, free stylu nebo mažoretek. Soutěže se zúčastní také zahraniční hosté, kteří budou zpestřovat celý program. Akce se uskuteční v pražském Kulturním domě Mlejn od 16 hodin.
Poprvé a možná také jako celek naposledy mohou návštěvníci Prácheňského muzea v Písku vidět domácí kávovary ze sbírky Pavla Maliny. Za zhruba dvacet let jich místní muzikant nashromáždil kolem dvou stovek, na výstavě jich je sto padesát. Vyrobeny byly od 20. let minulého století po současnost. V Kyjově na Hodonínsku otevřeli výstavu historických hodin. Návštěvníci ji mohou zhlédnout do poloviny června. Nejstarší exponáty jsou z 18. století. Všechny vystavené exponáty pocházejí ze sbírek místního vlastivědného muzea. Pro většinu z nich jsou typická malá závažíčka, která uváděla hodiny do pohybu a pomocí kterých se každý stroj nastavoval.
V sobotu 5. května proběhne pochod za legalizaci konopí Million Marihuana March, letos popatnácté. Součástí doprovodného programu budou hudební, letošní novinkou bude živé vystoupení kapely na jednom z doprovodných vozů a také politická diskuse, která proběhne v rámci happeningu v parku Parukářka.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.