Město Telč: náměstí je jako z perníku
27.04.2009 06:00 Původní zpráva
Město Telč v okrese Jihlava není třeba příliš představovat. Patří k těm turisticky nejatraktivnějším. Je v něm vyhlášena Městská památková rezervace a Městská památková zóna (ve Staré Telči) a od roku 1992 se město pyšní zápisem do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.
Stará Telč, dnes poklidné místo kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie, vznikla kolem panského dvorce již v době románské. Dnešní městské centrum - Nová Telč, vyrostlo na opačném břehu Staroměstského rybníka po polovině 14. století. Tehdy zde také vznikl hrad, nynější zámek.
Největší rozkvět město zaznamenalo za vlády pánů z Hradce v době renesanční. Důležité obchodní centrum na cestě z Rakouska těžilo z obchodu a i pánové z Hradce mu přáli a sami si upravili středověký hrad na velkolepé renesanční sídlo. Řada mimořádných renesančních památek ve městě zůstala zachována. Od 17. století se již město tolik nerozvíjelo, ale přesto ještě mělo právě tolik síly, aby ozdobilo četné městské domy malebnými barokními a klasicistními fasádami a naštěstí právě tak málo síly, aby městské jádro poškodilo novodobým průmyslem. I díky tomu se jedna z perel Moravy tak dokonale zachovala.
Náměstí
My dnes zůstaneme pouze v centru města - na náměstí Zachariáše z Hradce. I tak se celé nedá projít pozorně na jeden zátah- těch nádherných památek je zde příliš, ať již myslíme městské domy a barokní kostel Jména Ježíšova po jeho obvodě nebo barokní mariánský sloup, dvě zdobené barokní kašny a několik dalších barokních soch uprostřed plochy.
Na co nezapomenout v Telči: |
1. Náměstí v Telči, přilehlé uličky a obě městské brány 2. Zámek a zámecká zahrada (dobře patrné též z vyhlídky na věži městského kostela) 3. Stará Telč za Staroměstským rybníkem |
Měšťanské domy většinou dodržují klasický středověký půdorys s úzkým průčelím do náměstí, klenutou přízemní vstupní síní (mázhauzem) a dlouhou chodbou procházející úzkou stavbou až do dvora. Ale objevují se i šířkově pojaté domy. Základ většiny domů pochází již z období kamenné výstavby města, která začala po požáru v roce 1387.
Domy byly pozdně goticky přestavěny po roce 1464 a z té doby se dochovaly i některé portály. Poté následovaly renesance, baroko a klasicismus - tři slohy, které telčským domům v převážné míře určily jejich dnešní vnější podobu. A pod tou nazdobenou a načechranou krásou se v zemi ukrývají hluboké, ve skalním podloží vytesané sklepy.
Živé a pohostinné město
Na náměstí je vždy příjemný cvrkot - ve dne i v noci. Kavárny, restaurace, cukrárny, pizzerie, hospody. A totéž i v přilehlých ulicích. Mně osobně nejvíce učarovala „Osvěžovna u Marušky", ale to bude asi u každého jiné.
Foto: Vladislav Dudák
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.