<span>Mozartova Bertramka</span> změnila vlastníka. S hádkami

Relax
2. 12. 2009 18:21
Slavná Bertramka.
Slavná Bertramka.

Mozart by se divil. Zloději a podvodníci byli ale i za jeho časů.Pražská vila Bertramka se po letech opět vrátila svému vlastníkovi, Mozartově obci. Klíče od památky, v které opakovaně pobýval světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart, dnes zástupcům obce předala městská část Praha 5. O navrácení vily letos rozhodl soud, spory provázely i samotné předání. Podle Mozartovy obce byly z areálu odvezeny i věci, které patří obci. Praha 5 to ale popírá, tvrdí, že všechny odvezené věci patřily buď bývalému nájemci nebo Národnímu muzeu, které půjčilo sbírky do expozice. 

"To víte, že jsme rádi, že ten proces byl dnes v podstatné míře ukončen. Budeme odcházet s pocitem: Tak jsme toho přece jenom dosáhli," řekl novinářům po předání vily předseda Mozartovy obce Tomislav Volek. Předávání trvalo skoro dvě hodiny, zástupci obce si prošli všechny místnosti. Většinu z nich bývalý nájemce vyklidil tak, že v nich nebyla světla ani žárovky. Zástupci obce si je s novináři v zádech tedy prohlíželi v příšeří.

Slavná Bertramka.Někde chyběly rovněž dveře a umyvadla, kohoutky ale zůstaly. V bývalé kanceláři obce se zase usídlila kuna. V místnostech, které zůstaly od odchodu obce zavřené a jejichž dveře dnes zámečník vypáčil, objevili dnes zástupci ještě některé cenné dokumenty. Nechyběly také štosy losů mozartovské loterie, kterou obec uspořádala v době, kdy o navrácení vily začala usilovat. Kvůli dlouholetým sporům ale byla loterie zrušena. 

Prohlídku provázely hádky Volka s bývalým nájemcem Karlem Muzikářem. Zatímco Volek novinářům popisoval, co všechno v jednotlivých místnostech bylo, Muzikář namítal, že Bertramku převzal v dezolátním stavu. "Tady chyběl kus střechy, tady byla místo podlahy udusaná hlína," komentovat Muzikář, jak vypadaly jednotlivé místnosti v době, kdy do vily nastoupil. Mozartova obec ale tvrdí, že to není pravda. 

Volek se domnívá, že z objektu zmizela řada věcí, které patřily Mozartově obci. "Čeká nás velké pátrání po tom, kam tyto věci zmizely," poznamenal Volek. Mozartova obec ale přesto chce první akci v Bertramce uspořádat ještě do konce roku. Volek spoléhá na pomoc centrálního sídla Mozartovy obce v Salcburku i ostatních poboček v jiných zemích. "Bertramka je mezinárodní pojem, vzbuzuje velkou solidaritu," uvedl Volek. 

Muzikář nevěří, že by mohla Mozartova obec Bertramku znovu zprovoznit a otevřít turistům. "Za rok to tady bude devastovaný. Tady stojí plyn 600.000 ročně, elektřina skoro totéž. Tady to nemůže dopadnout jinak než zkrachovat," tvrdí bývalý nájemce. Volka pak označil za snílka. 

Mozartův Figaro v podání Severočeského divadla opery a baletu.Původně hospodářská a viniční usedlost ze 17. století se nachází nedaleko Plzeňské ulice na pražském Smíchově. V roce 1784 se Bertramka stala letním sídlem klavíristy a skladatele Františka Xavera Duška a jeho ženy, pěvkyně Josefiny Duškové. V té době především proslula pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Hostem Duškových byl v roce 1787 a dokončoval tu operu Don Giovanni před její památnou pražskou premiérou 29. října 1787. Vrátil se sem ještě v roce 1791. Po smrti manžela Dušková Bertramku v roce 1799 prodala, majitelé se pak měnili. 

V roce 1929 Bertramku získala Mozartova obec v Praze, která ji odkoupila od mezinárodní nadace Mozarteum. V jejím majetku zůstala až do roku 1986, kdy ji podle obce protiprávně převzal stát (předání bylo vynuceno). Poté byla vila převedena na Prahu 5, která objektu pronajala Karlu Muzikáři a agentuře Comenius. Od roku 1991 Mozartova obec usilovala o navrácení Bertramky.

Foto: ČTK 

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ