Muzeum Českého ráje představí Příběh Tibetu

Relax
27. 2. 2018 07:30
Na snímku pořízeném při instalaci výstavy je čajová konvice.
Na snímku pořízeném při instalaci výstavy je čajová konvice.

Muzeum Českého Ráje v Turnově představí návštěvníkům Příběh Tibetu od poloviny prvního tisíciletí do současnosti. Čtyři roky po úspěšném projektu nazvaném V srdci Hedvábné stezky se tak do turnovského muzea vrací orientální téma. Výstavu věnovanou Tibetu mohli loni vidět návštěvníci Náprstkova muzea v Praze, v Turnově ho doplní šperky a další předměty ze soukromé sbírky, informovala kurátorka výstavy Helena Heroldová z Náprstkova muzea.

"Vystaveny jsou také šperky z Tibetu a Mogolska, které také pocházejí ze sbírek Náprstkova muzea, které restaurovali na turnovské šperkařské škole," řekla Heroldová. Výstavu doplní šperky, textil a drobné předměty každodenní potřeby zapůjčené ze soukromé sbírky světově uznávané tibetoložky Zuzany Ondomišiové. "Snažili jsme se také zdůraznit osobu Lumíra Jisla, archeologa a mongolisty, který je rodákem z Turnovska, a který významně přispěl ke zpracování sbírky tibetského buddhismu v Náprstkově muzeu," dodala kurátorka.

Soška Budhy.Výstava věnovaná Příběhu Tibetu obsadí výstavní sál muzea a také klenotnici. Ve výstavním sálu si návštěvník bude moci prohlédnout kolem 300 exponátů ze sbírek Náprstkova muzea. Tyto předměty pocházejí nejen z oblasti Centrálního Tibetu, ale z rozsáhlého území vlivu tibetské kultury, která zasahovala od himálajského regionu po dnešní Čínu a Mongolsko. "Mezi nejvýznamnější patří malba Buddhy z 18. století z Tibetu, portrét vysoce postaveného mnicha z letního sídla mandžuských císařů dynastie Čching či nádherně zdobená zlacená plastika bohyně Táry," doplnila Heroldová.

Návštěvník se na výstavě seznámí i s náboženskou lidovou tvorbou v podobě drobných maleb a hliněných obětin. V klenotnici bude sbírka hliněných reliéfních obětin, klášterní tisky s ochrannými motivy, amulety, buddhistické růžence, šperky i zbraně. "Asi nejatraktivnější budou ale barevné rituální chrámové masky z lakované papíroviny, které jsou historickou součástí rituálního oděvu tanečníka," dodala kurátorka.

Výstava začíná 28. února a v muzeu zůstane do 27. května.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Petrášek Radek

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ