V severoirském Belfastu, odkud slavná loď pochází, se o víkendu otevřelo muzeum Titaniku. "Vždycky jsem si myslel, že tu podle té lodi vznikne nějaká její plastová replika, která bude sloužit jako restaurace nebo něco podobného," řekl u příležitosti muzea stopětiletý Cyril Quigley, nyní účetní v důchodu, který spuštění lodi na moře zažil. "Pro Belfast bude nové muzeum něco podobného jako budova Opery pro Sydney."
Muzeum vyrostlo vedle bývalých doků, z nichž byl Titanic v roce 1911 spuštěn na moře. Moderní šestipatrové muzeum tvoří čtyři cípy ve tvaru i rozměru přídě Titaniku, který se před sto lety 15. dubna potopil. Celý projekt muzea se připravoval devět let, z toho tři roky - podobně jako u Titaniku - zabrala stavba.
Muzea nebo festivaly věnované Titaniku jsou k vidění po celém světě - havárii si připomínají také ve Francii, Kanadě nebo Spojených Státech. Například v New Yorku probíhají komentované prohlídky míst, které s osudem lodi ajejích pasažérů souvisejí: od hotelů, které přeživší přijaly, po hřbitov, kde skončili ti, kdo neměli štěstí ani ostré lokty.
Nové muzeum v Belfastu má být podle svých tvůrců to největší. Návštěvníci si mohou v devíti galeriích prohlédnout celou historii Titaniku, mezi jiným znovuvytvořené lodní kabiny od přepychových po komůrky třetí třídy. Expozice nabízí i interaktivní prvky a filmové záběry z hloubky 3784 metrů pod mořskou hladinou, kde trosky Titaniku leží.