Muzeum vystavuje listinu, která obyvatele Bojkovic zbavila roboty

Relax
10. 12. 2016 18:00
Muzeum vystavuje listinu, která obyvatele Bojkovic zbavila roboty.
Muzeum vystavuje listinu, která obyvatele Bojkovic zbavila roboty.

Muzeum Bojkovska vystavuje listinu z roku 1636, která zbavila tehdejší obyvatele městečka roboty. Hrabě Gabriel Serenyi nahradil tuto povinnost platbou 300 zlatých ročně. Vzácný dokument si lidé mohou prohlédnout ještě v neděli.

Serenyiho rozhodnutí bylo na první polovinu 17. století podle ředitele bojkovického muzea Tomáše Hamrlíka pokrokové. Nevolnictví bylo patentem císaře Josefa II. zrušeno až 1. listopadu 1781 a robota zanikla až v roce 1848. Kromě výměny roboty za peníze hrabě Bojkovjanům navíc dovolil brát si dřevo z panských lesů, pást na panských loukách dobytek nebo lovit ryby v řece.

"Všechno to byly věci, které byly běžným poddaným zapovězeny a které byly výsadou šlechty. Serenyi nebyl jen lidumil, ale byl prozíravým hospodářem, který sledoval své ekonomické cíle. Obyvatele městečka posunul ve společenském žebříčku o stupínek výš nad běžné venkovské obyvatelstvo a přiblížil k obyvatelům královských měst, kteří byli úplně svobodní," řekl ředitel Státního okresního archivu Uherské Hradiště Lukáš Čoupek.

Archiv půjčil listinu do Bojkovic jen na tento víkend. Zájemci si ji mohli prohlédnout v sobotu a mohou ještě v neděli od 13.00 do 17.00. "Tyto listiny archiv opouštějí jen výjimečně při speciálních příležitostech. S ohledem na ochranu listiny bylo zvoleno krátkodobé vystavení, aby nebyla vystavena světlu déle, než je zdrávo. Je to svým způsobem exkluzivní záležitost," dodal Čoupek.

Muzeum chtělo listinu vystavit k letošnímu výročí 380 let od jejího vydání. "Původně byla uložena v bojkovském muzeu, když bylo dohromady s archivem, po rozluce muzea a archivu je uložena v Uherském Hradišti. Současná ani předchozí generace obyvatel města ji tak neměly možnost vidět. Naposledy ji viděli dnešní osmdesátníci," uvedl Hamrlík.

Serenyi, který se později stal i moravským zemským hejtmanem, podle něj Bojkovice podporoval i v dalších letech po vydání listiny. Ve městě například nechal zbudovat kostel svatého Vavřince dokončený v roce 1655. "Myslel velice pokrokově a měl i jakési sociální cítění," doplnil Hamrlík.

Význam Bojkovic vzrostl od doby, kdy zde kolem roku 1480 byl postaven hrad Nový Světlov, jenž měl strážní funkci. Bojkovice byly centrem rozsáhlého světlovského panství, které v době největšího rozmachu mělo kolem 25 vesnic. Od konce 15. století měly Bojkovice i soudní pravomoc. Městem se přitom staly až v roce 1965. Nyní mají kolem 4500 obyvatel.

Autor: ČTK Foto: , muzeumbojkovska.cz

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ