Na <span>bavorský Oktoberfest</span> do jižního Chile

Relax
15. 1. 2009 07:00
Andy, nebo Alpy?
Andy, nebo Alpy?

Andy, nebo Alpy?Nejen v Mnichově mají svůj Oktoberfest. Svátek piva, klobásek a dechovky můžete pořádně oslavit i na opačném konci planety - v chilském přístavu Puerto Varas i v dalších městech, která tady na drsném jihu založili v 19. století němečtí osadníci. A pohled na černovlasé Chilany v zelených kloboucích a kalhotách s „padacím mostem" opravdu stojí za to.

Elegantní kavárny, domky pobité barevnými šindeli a na březích jezera Llanquihue stovky sportovních rybářů, kteří se sem sjíždějí na lov lososů. Pohodová atmosféra dnešního Puerto Varas ostře kontrastuje s každodenním bojem o holý život, který tu před půl druhým Herzlich willkommen v chilském Broumově.stoletím museli svádět první němečtí kolonisté. Místo ráje na Zemi a rychlého zbohatnutí, které jim doma v Evropě naslibovali agenti chilské vlády, tu na ně čekaly jen zasněžené vrcholky sopek a neprostupné pralesy, jimiž si museli prosekávat cestu ke svým novým pozemkům.

Boom malých pivovarů

Kvůli naprosté izolaci od okolního světa si německé osady dlouho žily svým vlastním životem, takže si tu dodnes připadáte spíš jako v podhůří Alp než jako v Jižní Americe. Cukrárny nabízejí sladké apfelkuchen, na hlavní třídě stojí budova Německého klubu a z kopce na město shlíží červenobílý kostel, který místní okopírovali podle několika chrámů ve Schwarzwaldu. A když německá kultura, tak samozřejmě nemůže chybět ani pivo.

Místní piják.Na rozdíl od zbytku Chile, kde vládnou dvě velké značky Cristal a Escudo, je na jihu nabídka zlatavého moku přeci jen o něco pestřejší. Valdivijskému pivu Kunstmann, které mnozí Chilané považují za vůbec nejlepší ležák v zemi, tu v posledních letech zdatně sekundují také výrobky z mnoha nově vznikajících minipivovarů. Jen na posledních pivních slavnostech v Puerto Varas se dalo ochutnat pivo z jedenácti různých míst.

ČTĚTE TAKÉ: Do amsterdamského muzea piva Heineken

ČTĚTE TAKÉ: Za originálním pivem po západních Čechách

Nueva Braunau? Chilský Broumov

Vlajka s broumovskou labutí před muzeem v chilském Broumově.Pro turistu z Česka může být ale ještě zajímavějším zážitkem návštěva vesnice Nueva Braunau (Nový Broumov), která leží jen pár kilometrů od Puerto Varas. „Většina lidí si myslí, že se jmenujeme podle Hitlerova rodiště Braunau. Vesnici ale založili němečtí kolonisté z Broumova v Čechách," vypráví Pedro Felmer, který si tu před pár lety otevřel vlastní muzeum. Labuť, kterou má východočeské město ve znaku, tu proto najdete na nejrůznějších suvenýrech i na vlajce, která visí na stožáru před muzeem. „A tohle jsou moji předkové, kteří se tu v 19. století usadili," ukazuje na fotografii se jmény Theodor Niklitchek a Marie Stara. „Česká jména? To jsem vůbec nevěděl. Vždycky jsem si myslel, že to byli čistokrevní Němci," diví se.

Turistický ráj: sopky i továrna na uzeniny

Lidé ale do Puerto Varas jezdí hlavně kvůli nádhernému jezeru Llanquihue a horám, které ho obklopují. Většinu původních pralesů sice už dávno vystřídala různobarevná mozaika upravených políček a pastvin, ale i tak patří zdejší krajina k nejkrásnějším v Chile. Sopky Calbuco a Osorno jsou výzvou pro milovníky drsných treků i sjezdového lyžování a mnoho turistů odtud dál pokračuje lodí po jezeře Todos los Santos až do argentinského města Bariloche.

K jezeru Llanquihue mířili evroští přistěhovalci.


V nabídce místních cestovek je ale i typický německý zájezd, který byste jinde v Jižní Americe určitě nenašli. Na půl dne můžete s průvodcem vyrazit na exkurzi do místní továrny na výrobu uzenin a ochutnávat, ochutnávat a ochutnávat.

Praktické informace

KDE:

Puerto Varas leží na břehu jezera Llanquihue zhruba 1 000 kilometrů jižně od chilského hlavního města Santiaga. Po dalších dvaceti kilometrech jízdy směrem na jih dorazíte do rušného pacifického přístavu Puerto Montt, který je velkou dopravní křižovatkou a vstupní bránou do chilské Patagonie.

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ:

Krajina v okolí města je ale jinak doslova balzámem na nervy. Na protilehlém břehu jezera začíná národní park Vicente Peréz Rosales, k jehož hlavním lákadlům patří vodopády Saltos de Petrohué, dokonalý kužel sopky Osorno a úzké jezero Todos Los Santos skřípnuté mezi andskými velikány.

Přes Puerto Montt se po pár hodinách jízdy autobusem a trajektem dostanete na ospalé souostroví Chiloé, které v mnoha ohledech připomíná Irsko. A to nejen svými útesy a zelenými pastvinami, ale také množstvím bájných bytostí, které dodnes žijí ve fantazii místních obyvatel.

Na sever od Puerto Varas leží Valdivia, jedno z nejkrásnějších chilských měst. A právě do tohoto přístavu na břehu Tichého oceánu mířily ve druhé polovině 19. století z Evropy všechny lodě plné nových přistěhovalců.


Foto: Libor Hruška

Další čtení

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ