Na Červeném Hrádku otevřou <span>středověkou cisternu</span>

Relax
4. 2. 2008 11:34
Červený Hrádek
Červený Hrádek

Červený HrádekUnikátní středověkou cisternu si budou od začátku turistické sezony moci prohlédnout návštěvníci zámku Červený Hrádek v Jirkově na Chomutovsku. Hradní zásobárna dešťové vody na nádvoří zámku je hluboká třicet metrů, je z krystalické břidlice - ortoruly - a ručně tesaná. Podobných cisteren je velmi málo, nejbližší z nich patrně na hradě Karlštejně.

"Cisternu jsme nechali vypustit, abychom zjistili, zda to náhodou není studna s nějakým přítokem. Není tomu tak, nádrž pojímá pouze dešťovou vodu. Cisterna je nyní přikryta betonovými překlady, aby do ní nikdo nespadl. Opatříme ji podvodními reflektory a skleněným poklopem," uvedla správkyně zámku Hana Procházková.

Náklady budou podle ní minimální, je ale potřeba sehnat výrobce speciálního skla. "To bude nejspíš trochu problém, cisternu se nám tak asi nepodaří zpřístupnit do začátku sezony v dubnu. Každopádně ale rozšíříme prohlídku areálu o tuto atrakci ještě v letošním roce," doplnila Hana Procházková.

Před dvěma lety byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce zámku včetně vybudování vzdělávacího zařízení a centra cestovního ruchu. Objekt nabízí i ubytovací kapacity se 45 lůžky. Červený Hrádek spravuje příspěvková organizace města Kulturní, vzdělávací a informační zařízení Jirkov.

Památku město získalo od státu v roce 1996, od té doby investovalo s pomocí dotací do oprav a úprav objektu a okolí více než 80 milionů korun.

Červený Hrádek v jirkovských lesíchZde se pekl Mnichov 

Na místě zámku stál nejdříve hrad Borek, založený krátce před rokem 1415 rodem Kraa. Jméno Červený Hrádek získal podle barvy fasády ve 20. letech 15. století. Na barokní zámek byl přestavěn v letech 1655 až 1675. Posledním šlechtickým rodem byl rod Hohenlohe-Lagenburg.

Majitelem zámku byl do roku 1945 přívrženec nacistů a sudetoněmecké strany Max Egon Hohenlohe. V roce 1938 na Červeném Hrádku umožnil schůzku předáku sudetských Němců Henleinovi a anglickému lordu Runcimanovi, která předznamenala následnou Mnichovskou dohodu.

Po válce byl zámek využíván jako rekreační středisko, internát, od roku 1967 zde chomutovská nemocnice zřídila ozdravovnu pro dospělé a posléze léčebnu dlouhodobě nemocných a detašované pracoviště rehabilitačního oddělení.

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ