Na Copacabanu k jezeru Titicaca
22.10.2008 08:00 Původní zpráva
Když se řekne Copacabana, většině Čechů se vybaví pouze prosluněná pláž v brazilském Riu. Stejnojmenné městečko plné turistů, poutníků a pověrčivých řidičů, kterému slavnější brazilská Copacabana dokonce vděčí za svůj název, ale najdete také v Bolívii na břehu legendami opředeného jezera Titicaca.
Copacabana leží na kopcovitém poloostrově, který stejně tak jako celé jezero rozděluje bolivijsko-peruánská hranice. Jediná přístupová cesta po souši sem paradoxně vede z Peru, a tak si při příjezdu z bolivijské strany užijete také krátké plavby přívozem. Pár minut strávených na vratkém člunu, který převáží cestující přes úžinu Tiquina, ale zdaleka není poslední plavbou, která na vás na Titicace čeká. Ani na Isla del Sol (Ostrov Slunce) a další menší ostrovy, které jsou hlavní turistickou atrakcí bolivijské části jezera, se totiž jinak než po vodě nedostanete.
Na Isla del Sol sice funguje několik ubytoven a penzionů, ale celý ostrov se dá bez problémů prozkoumat i během jednodenního výletu z Copacabany. Malé motorové lodě odtud vyrážejí brzy ráno a vracejí se kolem šesté odpoledne. Zpáteční cesta sice stojí jen necelých padesát korun, ale vetší výdaje vás čekají až přímo na místě. Domorodci se pochopitelně snaží na turistech co nejvíce vydělat, a tak se připravte na předražené jídlo i pití, děti škemrající o peníze a také na poněkud absurdní poplatek za přechod ze severní do jižní části ostrova.
Jezero Pumí skála
Jinak ale výlet na posvátný ostrov Inků, kde se podle legend zrodilo samotné slunce, nemá chybu. Nádherná příroda, ruiny inckých chrámů a paláců, prasátka pobíhající po plážích a na obzoru zasněžené vrcholy bolivijských šestitisícovek. Loď vás navíc vyzvedne v jiném přístavu, než ve kterém vás vysadila, a tak si celou Isla del Sol můžete krásně projít z jednoho konce na druhý. Cesta ze severu od Pumí skály (Titi Khar'ka), podle které dostalo jméno i celé jezero, až na jih do vesnice Yumani trvá zhruba dvě hodiny. Některé agentury vás zavezou i na sousední ostrůvek Isla de la Luna (ostrov Měsíce).
Mariánské poutní místo
Zatímco pro turisty bývá Copacabana pouze nezbytnou přestupní zastávkou při cestě na ostrovy, pro tisíce bolivijských a peruánských věřících je cílem jejich pouti za zdejší zázračnou Madonou. Díky dřevěné sošce ze 16. století, kterou najdete v místní katedrále, se městečko na břehu Titicaky stalo jedním z nejstarších a nejslavnějších mariánských poutních míst v celé Americe. A byla to právě Virgen de Copacabana, podle níž dostala své jméno i slavná pláž v Rio de Janeiro. Ta se původně jmenovala Praia do forte (Pevnostní pláž), ale poté, co tu byla postavena malá kaple s kopií bolivijské Madony, začali zbožní Brazilci postupně stále častěji používat její současný název.
Křty aut. Pivem
Copacabanskou specialitou jsou slavnostní "křty" nových aut, které mají jejich majitelům zajistit cestování bez nehod. Řidiči, kteří se sem ve svých vozech vyzdobených květinami sjíždějí z širokého okolí, se nejprve zastaví pro požehnání v katedrále a pak většinou zamíří na místní pláž, kde rituál pokračuje "pivním křtem".
Bolivijci otevírají jednu láhev za druhou a polévají svá auta pivem z plastových kelímků. "Hlavně na pneumatiky! Ať lepí v zatáčkách," dával nám instrukce novopečený majitel jedné z dodávek, který nás na tenhle podivný piknik pozval.
Po pár hodinách už byli všichni celkem v náladě, a tak mladík naložil celou rodinou a vyrazili na zpáteční cestu domů. "No, trochu opilej jsem. Ale dneska se mi nemůže nic stát, kdyz mám auto pojištěný v Copacabaně," smál se, když si vrávoravě sedal za volant. A pak nemají být bolivijské silnice jedny z nejnebezpečnějších na světě...
Praktické rady Příjezd a odjezd Cesta z největšího bolivijského města La Paz do Copacabany trvá zhruba tři a půl hodiny. Za jízdenku zaplatíte necelých padesát korun, ale připravte si ještě pár drobných na přívoz přes úžinu Tiquina. O něco dražší je cesta do sousedního Peru, kterou v Copacabane nabízí mnoho agentur. Na hranici si pasažéři musejí přestoupit z jednoho autobusu do druhého. Ubytování Přestože je Copacabana jedním z nejturistictejsich míst v Bolívii, ceny ubytování jsou i tady příjemně nízké. Bez problémů tu najdete nocleh za necelých šedesát korun na osobu. Jídlo Na každém rohu narazíte na naháněče, kteří se vás snaží nalákat do jednoho z desítek podniků pro turisty. Místní specialitou je pečený pstruh. Nebezpečí Bolivie je poměrně bezpečnou zemí, a tak si tu musíte dávat pozor hlavně na zdejší zrádné slunce a také na nepříjemné následky výškové nemoci. Copacabana totiž leží v téměř čtyřech tisících metrech nad mořem. |
Foto: Libor Hruška, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.