Na dovolených <span>zemřelo 72 Čechů</span>, nejvíc v Chorvatsku

Relax
4. 9. 2009 14:40
Krematorium. Nechtěný závěr dovolené.
Krematorium. Nechtěný závěr dovolené.

Statistiky k úmrtí Čechů v zahraničí jsou letos tragické.Statistiky konzulárních případů jsou i v letošní turistické sezoně tragické. Dosud v zahraničí na dovolených zemřelo 72 českých občanů, nejčastěji to bylo stejně jako loni v Chorvatsku, uvedlo na dotaz ČTK ministerstvo zahraničí.

Za konec hlavní turistické sezony ovšem konzulové považují polovinu září, čísla tak mohou být nakonec ještě vyšší. V roce 2008 za celou letní sezonu zahynulo 83 Čechů, předchozí rok to byla stovka. Ministerstvo zatím eviduje případy k 23. srpnu. V nejoblíbenější přímořské destinaci Chorvatsku zahynulo 11 Čechů. Často čeští turisté umírali také v Německu, kde konzulové evidují osm případů, dále je to Slovensko s šesti úmrtími. V Bulharsku zemřelo pět lidí stejně jako ve Španělsku, v Řecku čtyři lidé.

Přirozená úmrtí

Lidé umírali kvůli úrazům (v 31 případech) například v horách, při dopravních nehodách, obvyklé bylo též utonutí. Podle lékařů bylo 25 úmrtí přirozených, například se jednalo o srdeční zástavu. V zahraničí v létě tři Češi spáchali sebevraždu a 11 se jich domů nevrátilo kvůli nemoci, jíž podlehli.

V poslední době například koncem srpna zahynul ve francouzských Alpách český pilot. Tento týden se více než dvacítka Čechů zranila při nehodě autobusu v Turecku. Česká diplomacie zatím neuvádí předběžné statistky o tom, kolik lidí bylo v létě v zahraničí hospitalizováno, kolika museli vydat náhradní cestovní doklady či kolik jich bylo účastníky dopravních nehod. Například od června do konce července skončilo v nemocnicích zhruba dvacet Čechů.

Jak se chovat na cestách?

Ministerstvo zahraničí každoročně před začátkem letní sezony vydává sadu doporučení, jak se chovat na cestách. Radí například ukázněnost a nepřeceňování sil při řízení auta, při sportu, v horách, u moře. Doporučuje též zkontrolovat cestovní pojištění a další náležitosti, v případě cest do méně obvyklých destinací se informovat o tamní bezpečnostní situaci. Když se i přesto turista dostane do potíží, může se s žádostí o pomoc obrátit na velvyslanectví nebo konzulát České republiky, a v případě, že Česko v dané zemi svůj úřad nemá, pak lze využít i diplomatickou misi jiného členského státu EU.

Čeští konzulové, kteří pracují na velvyslanectvích a konzulátech, vědí pouze o případech, s nimiž se lidé na ně obrátí. Statistiky případů úmrtí, nehod a podobně tak mohou být v reálu vyšší.

Letos česká konzulární služba zavedla novou službu pro turisty. Jedná se o dobrovolnou registraci před odjezdem do zahraničí. Člověk se může zaregistrovat na http://drozd.mzv.cz, a pokud by se později během jeho pobytu v zemi zhoršila bezpečnostní situace nebo tam třeba nastala přírodní katastrofa, dostane o tom zprávu na mobil a do e-mailové schránky.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Soňa Klepek: Jonášová Ve víru spotřeby

Relax
9. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ