Nový zákon by měl stanovit pravidla pro lyžaře a snowboardisty, kteří by například do osmnácti let museli používat ochrannou přilbu. Totéž by platilo i pro cyklisty při jízdě mimo silnice, shodují se politici napříč stranami. Řada pravidel pro lyžaře přitom vychází z předpisů Mezinárodní lyžařské federace.
Návrh zákona o bezpečném pohybu při lyžování, snowboardingu a jízdě na kole nyní musí posoudit vláda. Rozhodne o ní parlament. Předloha například uvádí, že lidé na sjezdových tratích nesmí ohrožovat druhé a musí být v "bezpečné vzdálenosti" od ostatních. Lyžaři a snowboardisté by museli "rychlost a způsob jízdy přizpůsobit svým schopnostem a zkušenostem, terénním, sněhovým a klimatickým podmínkám, výhledovým poměrům, hustotě provozu, tedy celkové situaci na trati".
Dostatečné odstupy by museli lyžaři dodržovat, když se předjíždějí. Nesměli by se zbytečně zdržovat na nepřehledných úsecích; pokud by upadli, museli by místo co nejrychleji opustit. Povinnost mít ochrannou helmu by neplatila pro běžkaře. Cyklisté jedoucí mimo silnice by se museli řídit povinnostmi danými zákonem o silničním provozu. Na dodržování předpisu by dohlíželi policisté; v případě přestupku by lidem hrozila až desetitisícová pokuta.
Návrh předložila skupina poslanců z ODS, TOP 09, VV a ČSSD. V důvodové zprávě píšou, že v Česku se zatím pro lyžování využívají jen pravidla federace, a to i soudy. Stanovit normy zákonem by ale přineslo vyšší právní jistotu.
Na silnicích děti povinné přilby zatím stále často nemají, například při loňské jednodenní akci na Podbořansku policisté zastavili 18 dětských jezdců bez povinné ochrany hlavy. Úrazy hlavy jsou přitom podle některých zdravotníků příčinou až 80 procent úmrtí při jízdě na kole.