Na Severní pól míří první Češka
07.04.2008 15:41
První česká žena míří na Severní pól. Jmenuje se Miluše Netolická a spolu s dalšími dvěma Čechy Dušanem Kunovským a Ladislavem Frantou by na pól měla dorazit během několika dní.
Jejich postup však stěžuje silný vítr a třeskutý mráz okolo mínus 40 stupňů Celsia. Záludný je také poměrně silný negativní drift (posun arktického ledu od pólu) a stálá hrozba proboření se do moře, protože každý rok led více a více praská.
A jak žena snáší počasí mrazivého severu? „Je pravda, že takovou zimu jsem si ani nedokázala představit. Teď nejvíce sním o teplé vaně," říká v telefonátu ze severu Miluše Netolická.
Zřítil se ruský vrtulník
Expedice je na cestě od března. Z Prahy se dostala přes Oslo na Špicberky. Sám přílet byl poměrně dramatický.
Kromě toho, že se výpravě cestou ztratily dva pytle expediční výbavy, se tady jen několik hodin po příletu zřítil ve sněhové bouři ruský vrtulník. Ze Špicberk po krátkém tréninku odletěla expedice speciálním letadlem Antonov na ruskou polární základnu Barneo, která je vzdálená zhruba 130 kilometrů od pólu. Ze základny jdou členové výpravy na lyžích. Část zásob a výbavy veze psí spřežení, zbytek si nesou členové expedice na zádech a táhnou na saních za sebou.
"Po dosažení pólu by nás měla vyzvednout ruská helikoptéra, která nás dopraví zpět na polární základnu. Odtud se budeme chtít co nejdříve dostat zpět do civilizace," říká telefonuje další člen výpravy Dušan Kunovský. Ještě před začátkem výpravy ohodnotil šance na úspěch slovy padesát na padesát.
Expedice se chlubí tím, že má to nejlepší vybavení, které je na světě k dispozici. Nejdůležitější jsou vždy boty a možnost se alespoň trochu vyspat. „Z Kanady jsme si objednali speciální polární boty do mínus 73 stupňů a sehnali jsme speciální spacáky až do mínus 54 stupňů Celsia. Snad to bude stačit.", usmíval se Kunovský ještě před odletem na sever.
Z cesty by měl vzniknout dokumentární film.
Barneo fugnuje vždy jen měsíc
Polární stanice Barneo je výchozím místem pro většinu mezinárodních expedic na Severní pól. Tato základna se staví vždy každý rok znovu, vždy asi jen na měsíc - od března do dubna. To je období, kdy končí polární noc. Zároveň je však ještě velký mráz, díky němuž led tolik nepraská a při příznivých podmínkách se dá po něm dojít až na pól. Každý rok však led rozmrzá více a dříve. Riziko proboření, které může být pro každého smrtelné, se tím každým rokem zvyšuje.
Každoroční výstavba základny Barneo je velmi dramatická. Z letadla je padákem vysazen malý buldozer a s ním několik polárníků. Ti připraví přistávací dráhu pro speciální letadlo, které přiveze vše pro vybudování polární stanice. Základna slouží pro vědecké a expediční účely.
Foto: Central Group
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.