Absenci moře řeší Češi po svém: jakmile se na jaře oteplí, mnozí vyrážejí na domácí řeky. Ne všichni se vracejí. Každoročně v Česku utone 250 až 300 lidí. Nemalou část z nich tvoří vodáci, mezi kterými přibylo obětí už i letos.
V Ohři u Lokte utonul v minulých dnech například pětatřicetiletý muž poté, co se jeho loď se čtyřčlennou posádkou pod jezem převrátila, záchranáři zasahovali na Berounce, Sázavě... Podle Vojtěcha Jančara z Českého kanoistického svazu k počtu tragédií na českých tocích přispívá i nedostatečné značení nebezpečných jezů. "Neexistuje zákon, který by nařizoval značit nebezpečí na řekách. Takže je to zcela v rukou obcí či provozovatelů kempů a půjčoven lodí. Snaží se o to také klub českých turistů a Český svaz kanoistů. Bohužel se ale stává, že lidé cedule kradou jako suvenýry," říká.
ČTĚTE TAKÉ: Spaní v jurtách i bazén. Novinky královéhradeckých kempů
Právě informovanost je přitom podle mluvčího povodí Labe Václava Jiráska velmi důležitá. "Dnes není díky internetu žádný problém zjistit podrobné informace o řece, na kterou vyrážím. Sjízdnost, nebezpečné jezy, peřejovité úseky. Neznalost může vést ke katastrofálním následkům," upozorňuje.
V současnosti zvyšuje nebezpečí to, že vydatné srážky letos zvedly hladiny řek. "Břehy jsou podmáčené a podemleté, do vody padají stromy. Pokud se za zatáčkou vynoří padlý strom, zkušený vodák to zvládne, ale začátečníka mohou větve stlačit pod hladinu," říká Vojtěch Jančar. A dodává: "Bezezbytku platí Herakleitovo 'nevstoupíš dvakrát do téže řeky'. Ani to, že řeku jedu poněkolikáté, mi nezaručí, že ji bez problémů zvládnu. Vždycky musím vycházet z momentálních podmínek a respektovat veškerá omezení," zdůrazňuje.
Foto: archiv