Na Západní jezero - romantický výlet na <span>čínský Mácháč</span>

Relax
30. 10. 2008 08:00
Západní jezero ve městě Chang-čou.
Západní jezero ve městě Chang-čou.

Západní jezero ve městě Chang-čou.Hodinu a půl rychlíkem od sedmnáctimilionové Šanghaje leží Chang-čou, se dvěma miliony obyvatel vlastně pouhé městečko. Čínské přísloví o něm říká: "V nebi je Ráj. Na zemi je Chang-čou."

Jako v ráji si v Chang-čou připadal už Marco Polo, když jím v době svého působení na dvoře chána Kublaje projížděl. Poklonil se mu jako "jednomu z nejúchvatnějších měst na světě, které má stomílový obvod a dvanáct tisíc mostů". Milý Marco měl sice sklon přehánět, ale i kdyby městu nakrásně přifoukl padesát mil obvodu a třeba šest tisíc mostů, neubere to Chang-čou z jeho krásy ani chlup. Půvab města tvoří nádherné Západní jezero, které k němu dnes táhne miliony - pardon, jsme v Číně - desítky milionů turistů.

Romantika z močálu

U břehů jezera roste zvláštní vodní rostlina, též výborná do polévky.Prastaré město Chang-čou bylo založeno před dvěma tisíci dvěma sty lety, nejpozději v roce 221 záporného letopočtu. Za prosperitu vděčilo především přepravnímu kanálu do Pekingu, kterým se na sever posílalo obilí a místní specialita - hedvábí. Teprve v osmém století ale Chang-čou získalo svou obchodní značku, romantické Západní jezero. 

Rozlehlá vodní plocha leží pod huňatými zelenomodrými kopci, na kterých dřepí mnohapatrové pagody. Břehy jezera spínají klenuté a vkusně zdobené mostky, na půvabných ostrůvcích jsou umně posazeny altány. Obrázek jak z čínských tuší ovšem vznikl dost přízemně - vysušením močálů. Zajímá to ale milenecké párky, které bývalé bažiny brázdí na pramičkách?

Východočínský Mácháč.Umělé jsou i dvě promenádní hráze, které kříží jezero od jihu na sever a podél severní strany. Tu delší, širokou a zalesněnou, nechal postavit místní guvernér a básník Su Dongpo v jedenáctém století. Ta kratší, s otevřenými průhledy do krajiny, vznikla ještě o dvě století dříve na přání jiného úředníka - poety Bai Juyia. Stromořadím vrb, hrušní a broskvoní se dá nejen procházet, ale i projíždět na kole, která půjčují snad všechny hotely ve městě. Otázkou je, jestli korzujícími davy projedete.

Žádný Disneyland
Na jezero vyrážejí desítky lodiček.Západní jezero je totiž klasická položka v nabídce cestovních kanceláří nejen příslušné provincie Če-ťiang, ale celé Číny. Kontinuální přísun nadšených davů s foťáky obstarávají autokary z venkova, ultramoderní rychlíky ze Šanghaje i taxíky z místního letiště. Vyjet si na Západní jezero dokládá zájem o národní historii v kombinaci s vlasteneckou povinností ("Tys ještě nebyl na Karlštejně?") a sobotní akcí pro celou rodinu. Jen hrad nahrazují pagody a lezení na krpál veslování po jezeře. Stánky s občerstvením a prodej tretek šlapou stejně. 

Odpočinek s výhledem na jezero a pagodu.Jediný důvod, proč Západní jezero není (zprofanovaný) Karlštejn, ale daleko spíš (romantický) Bezděz, je právě Západní jezero. Bez ironie - stačí pohled na melancholickou vodní plochu a klenuté huňaté kopce nad ní, a Evropan, už dopředu připraven nechat se rozhořčit čínským Disneylandem, jihne. Ještě lépe funguje posezení na lavičce nebo v altánu na břehu, případně procházka místy s čarovnými jmény ("Rybník červených kaprů", "Ostrov tří tůní, v nichž se zrcadlí měsíc"). A samozřejmě plavba lodí.

Lodičkami i Drakem
Na jezero vyráží i zlatý drak.Lodičkový výlet je při návštěvě Chang-čou povinný. Zamilované páry nechť obsadí pramice, ostatní si můžou vybrat z bohatého arzenálu stabilnějších plavidel. Zřejmě nejoblíbenější jsou vyjížďky s (monopolní) společností Westlake Pleasue Boat, která křižuje jezero od ostrovu k ostrovu a nabízí celodenní otevřený lístek s možností vyskočit a naskočit kdekoli na trati. 

Jezerem se ale dá plout i na honosné Dračí lodi, která kotví u západního břehu jezera. Také je ale možné pronajmout si bezmotorový člun s převozníkem a pak hodinu bezmocně sledovat, jak se všemi silami snaží dopravit člun k nejbližšímu ostrovu. Jsou ale jsou i úspornější cesty jak poznat, že jezero opravdu není malé - třeba z vrcholu pagody Leifeng.

Bílý had na pagodě

Pagoda Leifeng skýtá skvostný výhled na Západní jezero.Z posledního patra pagody Leifeng můžete při dobré viditelnosti dohlédnout daleko za okraj jezera, až do města. Ačkoli Chang-čou rozhodně není o nic ošklivější než jiná čínská města srovnatelné velikosti, spíš naopak - má živý noční trh, výstavní promenádu a ovšem nezbytná obří obchodní centra - je dobře, že z okolí jezera není betonové město moc vidět. Útěšnější pohled nabízejí zelené kopce, které ho obklopují ze zbývajících tří stran. I v nich se skrývají výletní cíle, jako jsou třeba reliéfy Buddhy na vrcholu kopce Feilai, údajně magicky přenesené z Indie.

Výjev z bitvy vodních bytostí.Magickou historii má mít i samotná pagoda. Vypráví o ní pověst o Bílém hadovi, který se rozhodl stát se člověkem a jako mladá dívka se právě u Západního jezera zamiloval do mladého učence. Jistý budhistický mnich ale ve svaté snaze zachránit mladíkovu duši před démonickým hadem uvěznil dívku v pagodě Leifeng. Po velké bitvě za účasti vodních živlů a bytostí se pagoda rozpadla a dívka byla osvobozena. Oblíbený příběh je znázorněn na reliéfech uvniř pětipatrové pagody, která byla postavena v roce 977 a v roce 1924 se sesula. Opravena byla před šesti lety - tak, aby plně vyhověla nárokům prominentní turistické destinace. Ke zvýšení návštěvnického komfortu k ní byly například doplněny čtyři eskalátory.

Praktické informace
- Západních jezer je prý v Číně hned šestatřicet, ale rovných 35 z nich bylo pokřtěno právě po vodách v Chang-čou.  
- Protože Západní jezero je skutečně jedním z neojoblíbenějších výletních cílů v Číně, nedoporučujeme jeho návštěvu v době státních svátků. Meditativní melancholie se změní v cirkusový běs. Naopak ze stejných důvodů se zdá, že západních cizinců je v Chang-čou překvapivě málo.
- Do Šanghaje je to z Chang-čou asi 170 kilometrů. Pohodlné spojení obstarává sedm ultramoderních rychlíků denně.
- Ubytování je třeba rezervovat předem. Hotely nebo guest housy, které stojí dále než pár desítek metrů od jezera, ani nemá cenu zkoušet.
- Dobře nakoupit se dá na nočním trhu Wushan Lu. Oblíbenou komoditou je hedvábí a zelený čaj longjiing.
- Místní specialitou je takzvané "žebrácké kuře". Drůbež se naplní houbami, čínským zelím, bylinkami a cibulí, zabalí do lotusových listů, uzavře do hliněné nádoby a celý den nechá vařit v horkém popelu. Z rostlin se širokými zelenými listy připomínajicí lopuchy, které rostou v jezeře, se zase vaří oblíbená západojezerní polévka.
- A ačkoli se k jezeru a kolem jezera denně valí davy, čistota chodníčků je až neuvěřitelná.


Foto: Tereza Šimůnková

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Ideální tipy na cesty

Relax
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ