Hlasování veřejnosti
Nejlépe opravená památka jižní Moravy. O titul se uchází 21 staveb
03.04.2017 15:30
O titul nejlépe opravené památky loňského roku na jižní Moravě se uchází celkem 21 objektů, což je o čtyři méně než v loňském roce. Hlasování veřejnosti končí 9. dubna. Pořadí zatím vede rekonstrukce interiéru kostela sv. Jakuba v Brně s 1044 hlasy.
Rekonstrukce interiéru jednoho z největších brněnských kostelů skončila loni na jaře. Celkové náklady oprav vyšly na 36 milionů korun. Chrám má nové elektrické rozvody, je čerstvě vymalovaný, řemeslníci restaurovali staré chrámové lavice, boční oltáře, kazatelnu, sochy apoštolů i monumentální hlavní oltář. Restaurátoři věnovali pozornost také ukřižovanému z konce 13. století. Chrám svatého Jakuba je impozantní stavba dlouhá 54 metrů. Věž dosahuje výšky přibližně 94 metrů.
O nejlépe opravenou památku kraje soutěží například i unikátní středověké malby, které odborníci objevili na zámku v Kunštátu. Letos je návštěvníci uvidí poprvé, musí se ale dopředu objednat. Dále je v soutěži například opravený sgrafitový dům v centru Mikulova nebo menší objekty jako kašna v Perné na Břeclavsku, dům v Krumvíři nebo venkovská usedlost v Petrovicích na Znojemsku.
Technické stavby zastupuje větrný mlýn s Halladayovou turbínou v Ruprechtově na Blanensku. "Odborným vyjádřením zástupce mezinárodní mlynářské organizace TIMS v USA bylo potvrzeno, že pohon větrného mlýna Halladayovou turbínou v Ruprechtově je jediný na světě," uvedla majitelka mlýna Blanka Sládková.
Soutěž o nejlépe opravenou památku kraje se koná podesáté, Jihomoravský kraj mezi vítěze letos rozdělí 430 tisíc korun. Smyslem soutěže zůstává motivace vlastníků kulturních památek k jejich příkladné obnově a také představení památek veřejnosti. Tradičně se soutěží ve třech kategoriích. První jsou velké stavby - hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze či hospodářské dvory. Druhou pak díla výtvarného umění, při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování. Třetí kategorii tvoří drobné stavby. Vítězové budou vyhlášeni na přelomu dubna a května.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.