
Cestovní ruch zaměřený na místa, kde se v dávné či nedávné minulosti udála nějaká tragédie nebo neštěstí, se nazývá "temný turismus" podle anglického "dark tourism". Podle CzechTourismu jde o novodobý fenomén; agentura se proto rozhodla zmapovat podobná "temně" turisticky přitažlivá místa také v České republice.
Jak vyplývá z ankety, Čechy lákají především místa spojená s časově ne příliš vzdálenými tragédiemi. Šest míst v první desítce zaujaly lokality úzce související se dvěma totalitními režimy, nacismem a komunismem, přičemž obě diktatury se podělily rovným dílem. K době německé okupace se kromě terezínského koncentračního tábora a vyhlazených obcí váže ještě pražský kostel sv. Cyrila a Metoděje, kde zahynuli čeští parašutisté po atentátu na Heydricha. S komunismem jsou zase spojené památníky Vojna u Příbrami, naučná stezka Jáchymovské peklo a Václavské náměstí, kde se zapálil Jan Palach.
Pojem "dark tourism" se poprvé objevil v polovině 90. let. Jde zřejmě o produkt postmoderní doby, kdy se společnost odklání od masového turismu a spíše vyhledává nové destinace a autentické zážitky, píše CzechTourism ve zprávě o trendech.
Kontroverzní fascinace

Poměrně rozšířeným rozptýlením pro turisty v rozvojových zemích jsou dnes prohlídky chudinských čtvrtí s průvodcem. Navštívit slumy a poznat opravdový život lidí na sociálním dně lze v Brazílii, Mexiku, Jihoafrické republice či Indii. Organizátoři těchto prohlídek se brání nařčení z neetického výdělku tím, že většina z nashromážděných prostředků jde na obnovu slumů, do zdravotnictví či vzdělání místních dětí.
Foto: Profimedia