Speleologové na tři říjnové víkendy zpřístupní část Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Se svými 40 kilometry je nejdelší jeskyní střední Evropy. Běžně je nepřístupná. Prohlídky se uskuteční při oslavách letošního 40. výročí od jejího objevení, řekl Antonín Tůma z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras.
V krasu je více než 1100 jeskyní. Pouze pět z nich je zpřístupněno veřejnosti. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně s podzemní plavbou, které jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Ročně si je prohlédne 200 000 z celého světa.
Pro speleology je zajímavější Amatérská jeskyně. Dosud není zcela prozkoumána a stále ukrývá mnohá tajemství. Svědčí o tom nedávný nález 1,5 kilometru dlouhé části jeskyně nazvané Šošůvecký koridor. Podle odborníků je to největší speleologický počin v republice za uplynulých 20 let.
Jeskyní protéká Sloupský potok, Bílá voda a Punkva. Systém sahá až do propasti Macocha, na jejímž dně končí v Horním jezírku. Tvoří jej netradiční chodby připomínající tunely, jsou v něm obří dómy s krápníky, přičemž část podzemí je zatopená. Rok po objevení jeskyně, se v ní stala největší tragédie české a moravské speleologie. Zahynuli v ní speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček, které v podzemí zastihla povodeň.
Ochranáři povolují prohlídky Amatérské jeskyně pro veřejnost jen při mimořádných výročích. Je o ně vždy velký zájem. Lidé, kteří se chtějí podívat do podzemí, se musí v září přihlásit na správě CHKO. Na prohlídky jeskyňáři vezmou celkem 600 lidí. Prohlídka není určena pro seniory a malé děti. Návštěvníci uvidí sice jen zlomek jeskyně, budou ale procházet místy, která mohou být špatně průchodná a v někde bude nutné projít vodou. Kromě baterky budou proto k návštěvě nezbytné i holínky.
Foto: Petra Mášová