Největší slovenský vyřezávaný betlém v Banské Štiavnici se zakrátko ještě zvětší. Přibude v něm jezdící vláček zvaný Štiavnická Anča, ale také další asi tři stovky postaviček, včetně horníků. V betlémě, který už bude mít po délce více než dvacet metrů, se tak v prosinci dohromady zabydlí na 800 figurek.
Řezbář Peter Chovan se netají tím, že by chtěl vytvořit jeden z největších vyřezávaných betlémů a překonat například dílo Tomáše Krýzy v Jindřichově Hradci. Betlém jindřichohradeckého mistra punčochářského je často označován za největší lidový mechanický betlém na světě. "S rozšiřováním v žádném případě nekončíme," řekl Chovan. Už si například připravil další postavičky andělů, kteří budou shlížet na lidi z kopule nad betlémem. Mistr se chce dopracovat k dílu s 2000 figurkami, z nichž by se některé měly pohybovat. Nyní se hýbe asi 200 postaviček.
Tři roky práce
Nová část betléma bude otevřena v polovině prosince. V několika patrech má zobrazovat zejména historická řemesla v Banské Štiavnici a jejím okolí. Figurky umístí tvůrce betlému se svými spolupracovníky do vyřezávaných čelních stěn měšťanských domů. Výseč betléma má být věnována trati mládeže z Hronské Dúbravy do Banské Štiavnice, kterou dobrovolníci dostavěli v roce 1949. Jedna z postaviček se ale bude pohybovat rychleji než Štiavnická Anča, aby tak zdůraznila legendární pomalost vlaku. "Připomíná to anekdotu, v níž jde stařenka raději pěšky, než by jela vlakem, protože pospíchá," usmívá se Chovan.
Betlém v Banské Štiavnici vedle základního tradičního biblického motivu s jesličkami, Josefem a Marií vykresluje zejména historické hornické město. "Zlobilo mě, když jsem viděl, že v betlémě v Rajecké Lesné není vůbec zahrnutá Banská Štiavnica," přiznal Chovan. A právě to ho přivedlo na nápad vyřezat vlastní betlém. Za tři roky práce si dílo vybralo tisíce hodin práce a kamión dřeva. Nejčastěji Chovan se svými třemi pomocníky používá dřevo lipové, jehož vůně zaplňuje prostor betléma, některé kousky jsou vyřezány kvůli barevnému rozlišení například z třešně nebo ořešáku.
Doly s horníky a permoníky
Betlém je rozdělen na několik tematických částí. Levé straně dominuje banskoštiavnický Nový zámek obléhaný Turky, uprostřed mohou návštěvníci vidět zejména hlavní ulici, po níž kráčí průvod s pastýřem a měšťany. Součástí pravé strany je výjimečný komplex kostelů a kapliček a významné městské budovy. Ve spodní části betlému jsou doly s horníky, permoníky a stroji na zpracování rudy či odčerpávání vody.
Velká část v současnosti statických postaviček a strojů se bude pohybovat. "Připravené už k tomu jsou, spouštět je budeme postupně," dodal Chovan. Některé další figurky chce rozhýbat už za měsíc při otevření nové části betléma.
Foto: ČTK