<span>Nový Jičín</span>: město s dvojnásobnou "konečnou"

Relax
18. 5. 2009 06:00
Žerotínský zámek – muzeum.
Žerotínský zámek – muzeum.

Stará pošta.Toto okresní moravské město leží sice ve vnitrozemí a v hustě osídlené oblasti, ale vlakem jej skrz naskrz neprojedete, i když do něj vedou ze severu a z jihu dvě železnice. Obě totiž mají v centru města svou konečnou.

První trať vede ze stanice Nový Jičín-město do Suchdola nad Odrou (s napojením na trať Německo - Plzeň - Praha - Olomouc - Ostrava - Polsko a Slovensko). A druhá trať vede ze stanice Nový Jičín-horní nádraží do stanice Hostašovice (s napojením na trať Ostrava - Valašské Meziříčí - Kroměříž - Brno). Obě nádraží stojí od sebe pouhých 900 metrů.

Železnice pod stromeček

Původně ovšem mělo být všechno jinak a otcové města měli velké plány. Nový Jičín měl totiž ležet na trati významné Moravskoslezské ústřední dráhy, která měla vést z Opavy až do Trenčína. Stavba byla dokonce již zahájena, ale všechno dopadlo jinak. V květnu 1873 nastal burzovní krach a následná krize a z plánované velkolepé trati zůstala pouze torza.

Přesto se město nevzdalo, a tak zorganizovalo stavbu skromnější železnice „Suchdol nad Odrou - Nový Jičín". Ta byla uvedena do provozu dne 20. prosince 1880.

Žerotínský zámek – muzeum.Severní dráha se mstí

Společnost Severní dráhy císaře Ferdinanda byla velevýznamná. Vznikla již v roce 1836 a postupně realizovala železniční spojení Vídně s Brnem, Olomoucí, Lipníkem a další. Stát však zejména později při udělování koncesí podmiňoval výhodné zakázky stavby hlavních tratí i koncesemi finančně mnohem méně zajímavými - zakázkami na stavbu tratí lokálních.

Jednou z takových „povinných" zakázek byla i desetikilometrová trať z Hostašovic do Nového Jičína. Společnost kvůli stavebně nenáročným deseti kilometrům státu neodporovala, trať „poslušně" realizovala a otevřela k provozu dne 1. června 1889. Ale k nemilému překvapení všech ji nenapojila na dosavadní novojičínské nádraží, ale zakončila oněch 900 metrů před ním v chudě vybaveném vlastním nádraží, které spíše připomínalo zastávku. I když se to novojičínským vůbec nelíbilo, obě trati dodnes nejsou propojeny.

Nejen dvě nádraží, ale hlavně krásné město

Tři tipy, na co v Novém Jičíně nezapomenout: 

1. Masarykovo náměstí s památnými domy, kašnou a morovým sloupem.

2. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, půvabné kostelní náměstí a rohová bašta.

3. Žerotínský zámek - Muzeum Novojičínska (mj. rozsáhlá expozice o zdejším kloboučnictví „Nechte na hlavě" a s výstavou (do 28. června) „Klobouk dolů - klobouky a pokrývky hlavy slavných osobností").

Vzniklo v poslední třetině 13. století na „zeleném drnu", což dodnes dokládá zachovaný šachovnicový, téměř čtvercový půdorys. Z městských hradeb se dochovaly jen krátké úseky, ale původní hrad, pozdější žerotínský zámek, stojí v jižním rohu historické části města dosud a slouží jako regionální muzeum. Na rozlehlém Masarykově náměstí zaujme radnice, Stará pošta, Laudonův dům (zemřel v něm v roce 1790 pověstný generál Laudon) a řada dalších domů. Ve východním rohu stojí gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s vysokou věží a nedaleko stojící nárožní baštou.

Zkrátka, projet městem vlakem skrz naskrz nelze. Ale projít křížem krážem zdejší městskou památkovou rezervaci ano. A bude to pěkná procházka.

Foto: www.novy.jicin.cz

Další čtení

Zahradní bazén se zastřešením, aneb jak si zpříjemnit nejen léto

Relax
27. 3. 2025
Čisté a stále vonící pracovní prostory mají pozitivní vliv nejen na vaše zaměstnance, ale udělají dobrý dojem také na vaše zákazníky a obchodní partnery.

Úklidová firma zlepší vaše pracovní podmínky

Relax
27. 3. 2025

Před 65 lety vznikla legendární limonáda Kofola. Komunistická odpověď na Colu

Relax
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ