Po stopách událostí z let 1968 a 1969 mohou zájemci vyrazit do brněnských ulic s novým knižním průvodcem. Zavede je na místa spjatá s politickým uvolněním, invazí vojsk Varšavské smlouvy a začátkem normalizace.
Kniha z produkce nakladatelství Host navazuje na starší publikace Brno nacistické, Brno účtující a Brno stalinistické. Stejně jako dříve zmapovaná dramatická období, i léta 1968 a 1969 měla podle autorů kromě obětí na životech i dalekosáhlé morální důsledky.
"Společnost naplněná nadějí a nově nabytým sebevědomím byla náhle konfrontována s mocenskou zvůlí i zradou," uvedli v předmluvě autoři Alexandr Brummer a Michal Konečný.
Kniha zavede návštěvníky třeba do sálu Stadion, kde se v období pražského jara konala "veřejná tribuna" a zazněly tam požadavky na demokratizaci, ale i znovuzavedení zemského zřízení. Kapitola spjatá s výstavištěm připomíná návštěvu Alexandra Dubčeka v Brně.
Část knihy přímo věnovaná invazi začíná na tuřanském letišti, kde si okupanti 21. srpna v časných ranních hodinách zřídili štáb. Ke strategickým cílům invazních vojsk patřil také hrad Špilberk nebo pošta u Hlavního nádraží.
Pozornost věnovali autoři také dění v brněnském televizním a rozhlasovém studiu a dalších redakcích, například Rovnosti, jejíž redaktoři začali v provizorních podmínkách pracovat nejprve v kavárně Muzeum a pak v tehdejším Muzeu dělnického hnutí.
Průvodce zavede zájemce i na místa, kde v roce 1968 umírali lidé. Umožní jim také lépe poznat a pochopit dění po okupaci, ať už to byly nepokoje v srpnu 1969, postupná normalizace nebo vlna odchodů lidí z Československa do emigrace.