Nenajdete tu nic, pro co se obvykle na Nový Zéland jezdí. Ani vysoké hory, ani adrenalinové sporty, ani obchůdky s turistickými cetkami. Zato tu zažijete klid, mimoděk zpomalíte, projdete se po nekonečných liduprázdných plážích, a když budete mít štěstí a trpělivost, potkáte několik vzácných tučňáků nebo lvounů.
Catlins je nejjižnější oblast jižního ostrova. Většina zahraničních turistů sem nezavítá. Původně chyběla i v našem itineráři. Jenže při práci v sadu jsme se spřátelili s milým novozélandským párem, který nám Catlins nadšeně doporučil, a tak jsme naši výpravu protáhli až tam, dolů na jih.
Tunnel Beach a Nugget Point
Naše putování po Catlins z východu na západ začíná u Tunnel Beach. Maličké pláže jsou od sebe oddělené skalními útesy. Kdysi kdosi tak moc toužil po soukromí vlastní pláže, že si na jednu z nich nechal skrz skálu prokopat svůj vlastní tunel. Dnes se tu můžete toulat volně a burácející oceán pozorovat jak zdola, tak z vrcholu útesů.
Další zastávkou může být maják na ostrohu Nugget Point. Než se k němu dostanete, seběhněte pár metrů ke kolonii žlutookých tučňáků (yellow eyed penguins). Nečekejte jich tisíce, jako to znáte z obrázků z Antarktidy. Tihle tučňáci jsou velmi vzácní a kolonie čítající pět párů je velkým úspěchem ochranářského úsilí zdejšího DOC (Department of Conservation, jakési obdoby našeho ministerstva životního prostředí). K majáku vede pohodlná cesta s výhledy na oceán, skály rozeseté kolem pobřeží a kolonii lachtanů (fur seals), které dřív ucítíte, než je spatříte.
Zkamenělý les v zátoce Curio Bay
Nevynechte ani sto šedesát milionů let starý zkamenělý les v zátoce Curio Bay. Toto místo patří k nejstarším svého druhu na světě a je úžasné se po padlých, dnes kamenných velikánech procházet. I tady žije několik párů žlutookých tučňáků, kteří jsou v době vyvádění mladých pod neustálou ochranou dobrovolníků DOC.
Na Slope Point, nejjižnějším cípu jižního ostrova, najdete na vysokém útesu nad bouřícím oceánem další maják. Západní vítr tady fičí neustále a stromy poblíž se už ani nesnaží růst kolmo vzhůru. Z rozcestníku na konci světa se dozvíte, že k rovníku to máte 5140 kilometrů a naopak na jižní pól "pouhých" 4803.
Písečná duna a vyhřívající se Ivoun
Může se zdát, že Catlins jsou plné majáků. Další z těch, které jsme navštívili, je na Waipapa Point a jeho přítomnost je odpovědí na zdejší nesnadno čitelné mořské dno. Maják tu byl postaven v roce 1884, tři roky po druhém nejhorším námořním neštěstí v novozélandské historii.
Loď SS Tararua tenkrát ztroskotala jen jeden jediný kilometr od pobřeží, přesto katastrofu přežilo pouhých dvacet lidí ze 151 pasažérů a členů posádky na palubě. Na informačním panelu si můžete přečíst podrobnosti o této události a pak se brouzdat ledovým oceánem nebo sluncem vyhřátým pískem, kam vás až nohy zanesou. Lidí tu potkáte pramálo, zato vás může překvapit v písečné duně se vyhřívající lvoun (sea lion).
Pohoda a klid Catlins rozhodně stojí za několik dní vašeho novozélandského času. Míst, kde můžete jen tak „pobejt", užívat si krás divokého pobřeží nebo pozorovat ohrožená divoká zvířata, je tu nepřeberně.
A když si nebudete jistí, kam se vydat, zeptejte se přeochotných dobrovolníků v turistickém informačním centru v maličkém Owaku. Jsou právem pyšní na kraj, ve kterém žijí, a rádi vám poradí, kde je zrovna teď k vidění nejvíc tučňáků.
Foto: autor