<span>OBRAZEM:</span> Pečení chleba v historické peci v Pileticích

Relax
16. 5. 2009 13:00
Do křupavého chleba bylo radost zakrojit.
Do křupavého chleba bylo radost zakrojit.

Replika domácí pece, která byla součástí chalup našich prababiček, začala fungovat v Historickém statku v Pileticích v Hradci Králové. Stavba je kopií pece, která dosud stojí v původní chalupě na Vysočině. Pec postavená v Pileticích napekla první bochníky, které snědli návštěvníci statku.

Návštěvníky statku vítali chlebem a solí.

"Pec jsme dali postavit podle plánů, které kopírují původní pec z Vysočiny," říká Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Adalbertinum. Plány dodala etnografka Kamila Skopová, která už řadu let repliky staví.

Premiérové pečení v nové peci přilákalo desítky zvědavců.

Původní pec změřila a vytvořila dokumentaci. "První pečení ukázalo, že replika je funkční," dodal organizátor. Úspěch by mohl zvýšit zájem turistů o statek. Doufá v to i ředitel Franc. "Plánujeme, že pečení bude součástí expozice. Věřím, že to přiláká turisty," dodal.

Před pečením se chlebu muselo nejdříve požehnat.

Pro statek i pro pekaře byla příprava chleba v peci premiérou. "Dělám to prvně. Peču jen s moderní technikou," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ Štefan Černohorský.

Pekař Štefan Černohorský chleba pekl v historické peci poprvé.

Pečení ve staré peci se přitom liší od dnešního, a to výrazně. "Víc než o recepty jde o přípravu," řekl pekař. "Chybí teploměr i časový spínač. Dobu pečení musím odhadnout. Jinak to špatně skončí," obával se.

Návštěvníkům statku chutnalo, chleba mizel před očima.

Návštěvníkům statku ale chutnalo. "Podomácky pečený chleba jsem ještě neměl. A je velmi dobrý," pochvaloval si  Zdeněk Háp z Hradce Králové.  Spokojen odcházel i šestasedmdesátiletý Oldřich Kužel z Dohalice. "Sáhněte si jak je teplý," volal spokojeně. „Máma pekla pořád. Doma v chalupě. Ale to bejvávalo...," dodal pamětník.

Do křupavého chleba bylo radost zakrojit.

Tradiční přípravy chleba se zúčastnil i generální vikář královéhradecké diecéze Tomáš Holub. "Chléb je pro křesťany symbolem rodiny shromážděné kolem stolu. A také symbolem společenství s Kristem u Poslední večeře. Žehnání chleba je v tradici církve starobylým a ceněným způsobem přání dobra," sdělil duchovní.

Foto: Jiří Máslo

Další čtení

Soutěž o vstupenky na muzikál Jakoubek

Relax
28. 4. 2025

Nová perspektiva: Návrhářka Kladošová vytvořila dílo inspirované speciální edicí zařízení VEEV ONE

Relax
29. 4. 2025

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ