OBRAZEM: Tady bylo Husákovo. Zákulisí sídla ÚV KSČ táhlo

Relax
19. 10. 2013 17:30
Ministerstvo dopravy.
Ministerstvo dopravy.

Budovu ministerstva dopravy, která sloužila v minulém režimu jako sídlo komunistické strany, během sobotního dne otevřených dveří navštívilo zhruba 1400 lidí. Největší zájem měli návštěvníci o prohlídku podzemního krytu z 60. let a bývalého bytu Gustáva Husáka.

Reprezentační prostory.

Návštěvníci si tak mohli poprvé od listopadu 1989 prohlédnout i foyer budovy, místnosti ministra dopravy - pracovnu, salonek, reprezentační i poradní místnost, jednací prostory, obrazovou chodbu s portréty jednotlivých ministrů, historické plány budovy a výstavu fotografií z povodní.

Zájem o zákulisí úřadu, jenž kdysi sloužil jako sídlo ÚV KSČ, projevily stovky lidí.

Reprezentativní budova na vltavském nábřeží, která je dnes kulturní památkou, vznikla podle projektu architekta Antonína Engela, mimo jiné autora budov vodárny v Podolí, generálního štábu na Vítězném náměstí stejně jako urbanistické koncepce nových Dejvic. Dokončena byla v roce 1932.

Původní hygienické zázemí.

Ve 20. letech rozhodla československá vláda postavit na vltavském nábřeží v Praze tři reprezentativní budovy. Jednu z nich určila za sídlo ministerstva železnic, které tehdy úřadovalo na sedmi adresách. Podle Engelova projektu během let 1927 až 1932 vyrostla monumentální neoklasicistní stavba s šestipatrovým středem a třípatrovými křídly.

Portréty bývalých ministrů a dalších "vládců" budovy.

O sochařskou výzdobu se postarali Josef Mařatka, Josef Pekárek a Ladislav Kofránek. Z ulice upoutají především plastiky orlů a okřídlená kola, vnitřní prostory poskytly uplatnění pro mramor a nejrůznější ozdobné prvky. První republika na železničním ministerstvu nešetřila, původní rozpočet se navyšoval a vláda byla obviňována z mrhání veřejnými prostředky. Stavba však byla úspěšně dokončena a sloužila ministerstvu železnic. Kromě jiné výbavy měla budova i páternostery, jak bylo tehdy zvykem, dodnes slouží tři.

Zákulisí ministerstva.

V letech 1960 až 1990 byla budova sídlem ústředního výboru KSČ, po revoluci se ministerstvo železnic přejmenovalo na ministerstvo dopravy a budovu sdílí s generálním ředitelstvím Českých drah.

Den otevřených dveří přilákal spoustu návštěvníků.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Krumphanzl Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ