Typický obchod Jednoty ze 70. let minulého století a zařízený obývací pokoj včetně vánočního stromečku ze stejné doby si mohou prohlédnout návštěvníci výstavy Vánoce v socialismu, která začala v městském muzeu ve Svratce na Žďársku. Ve vitrínách lidé najdou i dobové vánoční dárky. Výstava potrvá do 30. prosince.
"Snažili jsme se na malou plochu vměstnat co nejvíce z dob socialismu," uvedl vedoucí muzea Martin Mudroch. Na prodejních pultech je dobové zboží včetně tehdy typicky nedostatkového vánočního sortimentu, jako bylo například kakao.
Výstavu doplňují psané vzpomínky známých osobností na dobu socialistických Vánoc. "Na Vánoce zavzpomínala třeba zpěvačka Marta Kubišová, herci Stanislav Zindulka či Martin Zounar a další," řekl Mudroch. Originální vybavení na výstavu věnovalo družstvo Jednota, pomáhaly ho instalovat místní obchodnice, které dřív v Jednotě pracovaly. Lidé mohou zalistovat ve vánočních číslech dobových časopisů Vlasta nebo Květy.
Muzeum podle Mudrocha nechce výstavou propagovat minulou dobu, spíš jde o její připomenutí. "U starších návštěvníků to určitě vyvolá jistou nostalgii, uvidí předměty, které běžně v mládí používali," domnívá se Mudroch.
První vánoční výstavu uspořádalo svratecké muzeum v roce 2002. Od té doby se setkávají s velkým zájmem. "Loni jsme například napočítali za čtyři dny kolem čtyř stovek lidí, což je na místní poměry hodně," řekl Mudroch. Výstavy se tematicky vždy alespoň okrajově dotýkají Vánoc. V minulých letech uspořádalo muzeum výstavu betlémů, vánočních ozdob, hraček nebo formiček a vykrajovaček, které byly tradičním výrobkem svratecké firmy Mars.
Muzeum ve Svratce bylo slavnostně otevřeno v květnu 2005. Vzniklo rekonstrukcí podkroví hasičské zbrojnice. Stálá expozice přenese návštěvníky do doby první republiky na malém městě. Je složena z malých stylizovaných domků, v nichž lze vidět expozice domácnosti, klempíře, hrnčíře, ševce, výrobce lyží, školy, kloboučníka, kožešníka a krejčího či koloniálního obchodu s trafikou.
První muzejní expozice ve Svratce vznikla v roce 1940 zásluhou pražského nakladatele Bedřicha Tučka, který se na odpočinek usadil ve Svratce. S návrhem nové expozice v podkroví hasičské zbrojnice přišel Pavel Novák, ředitel Národního zemědělského muzea v Kačině. Současné muzeum vzniklo díky tamním nadšencům, zastupitelům i obyvatelům. Do expozice město s 1550 lidmi vložilo kromě nadšení a práce téměř milion korun.