Bony, formuláře devizového příslibu, rychlokurs v nasazování protichemické plynové masky, kádrový dotazník. K tomu žlutobílá auta Veřejné bezpečnosti, milicionáři se samopaly a strážní věž.
To vše včera v centru Ostravy nabídlo improvizované Totalitní městečko. Organizátoři akce jej zde nechají stát do středy. Jako připomínku způsobu života společnosti před rokem 1989.
Lidové milice
"Nemá to být recese ani parodie na totalitu. Některým lidem to může připadat úsměvné. Chtěli jsme ale vytvořit instalaci, která bude k předchozímu režimu citlivá," řekl jeden z pořadatelů akce Jiří Hruška. Dodal, že městečko nemá ani věrně popisovat způsob života lidí za komunismu. "Předkládáme věci, které ho doprovázely a na které jsme už trochu zapomněli," dodal. Podle něj záleží pouze na návštěvnících, zda návštěvu městečka budou prožívat jako sentimentální záležitost, která se propojuje s jejich mládím. "Jiní zas mohou chodit zděšeni z toho, v čem všem jsme to vlastně žili," vysvětlil.
Totalitní městečko vyrostlo na Masarykově náměstí, které se před rokem 1989 jmenovalo Lidových milicí. A milicionářů na něm bylo dost i dnes. Jeden z nich například střežil tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka, který z nedalekého balkonu budovy knihkupectví pozdravil hned ráno účastníky akce. Přednesl projev, ve kterém vyzdvihl například připravenost zahrádkářů k rozvoji socialistické vlasti. Po projevu se pak už všem otevřel brány Totalitního městečka. První příchozí uvítali zpěvem krojovaní pionýři.
"Je to moc dobře, že se něco takového děje. Mám strach z názorů, že za komunistů se žilo lépe než dnes," řekl jeden z prvních návštěvníků. Další dodal, že všichni obdivovatelé doby před rokem 1989, by měli přijít do městečka a porovnávat. "Bohužel hodně zapomínáme a je dobře, že někteří lidé nám ještě dokážou tu dobu připomenout," řekl.
Kádrový dotazník
Příchozí si mohou až do středy vyzkoušet například vyplňování žádosti o devizový příslib, kádrový dotazník a vyjádření ke vstupu vojsk. Odnést si mohou i zážitek z fronty při nákupu. V jenom stanu si mohou poslechnout hudební hity nedávné doby. Ve filmovém zase mohou zhlédnout dobové dokumenty či reklamní šoty z minulého režimu. Vyzkouší si i to, jak se v socialismu "demokraticky" volilo a čeká je i rozcvička.
Pořadatelé připravili i doprovodný program. Ve stanu EU se lidé zase mohou dostat do reality dneška, zájemci se mohou projet retrobusem po centru Ostravy, další zase zamíří do Hrabyně na výstavu s přednáškou o generálovi Heliodoru Píkovi, jenž byl obětí komunistického teroru.
Foto: ČTK