Památkáři v Liberci zachránili <span>historickou Neptunovu kašnu</span>

Relax
2. 2. 2010 16:06
Klasicistní Neptunova kašna z roku 1823.
Klasicistní Neptunova kašna z roku 1823.

Klasicistní Neptunova kašna z roku 1823.Klasicistní Neptunova kašna z roku 1823, která se v létě po opravě vrátí na Benešovo náměstí v Liberci, se stane jednou z nejvýznamnějších památek obnovených letos v Libereckém kraji.

V minulosti se dostala do téměř beznadějného stavu, radnice ji ale nechala opravit. Obnova stála 2,5 milionu korun. V kašně zůstane voda i v zimě, ale nikdo neví, co to s ní udělá, řekl dnes novinářům Jiří Křížek z Národního památkového ústavu.

"Těžko odhadovat, co se s pískovcovou kašnou s ohřívanou vodou stane v silných v mrazech. V našich klimatických podmínkách se kašny na zimu většinou vypouštějí," dodal Křížek. Památkáři pracují se dvěma variantami - buď kašně celoroční provoz prospěje, nebo ji poškodí. Podle Křížka ji mohou ohrozit například takzvané tepelné mosty a zamrzající voda. "Na místě je velká opatrnost. Kašna se musí v zimě pečlivě sledovat. V Liberci se zachovala jako jediná z několika desítek starých kašen," prohlásil Křížek.

ČTĚTE TAKÉ: Zlatá ulička bude na rok uzavřena, kvůli rekonstrukci

Neptunova kašna se přestěhovala v roce 1925 ze současného Benešova náměstí na nedaleké Nerudovo náměstí. V roce 2005 už byla ve velmi špatném stavu a po rozebrání skončila v Severočeském muzeu. Na její devastaci se podíleli kromě nepříznivých povětrnostních podmínek také vandalové. Původní socha Neptuna zůstane v Severočeském muzeu, kašnu na Benešově náměstí ozdobí její replika. Rekonstruovaná kašna bude stát v jižní části náměstí naproti novorenesanční radnici. Řemeslníci ji usadí na vysoký podstavec, aby ji lidé dobře viděli. O ohřívání a čeření vody se postará unikátní systém.

O náklady na opravu památky se rovným dílem rozdělily liberecký magistrát a ministerstvo kultury. Do úprav Benešova náměstí, mezi něž patří i kašna, vloží radnice asi sedm milionů korun.

Foto: wikipedia.org

Autor: ČTK

Další čtení

Zubra, lemura nebo žábu? Zoo Praha nabízí k adopci nečekané druhy

Relax
22. 11. 2025

Ostravské zoo se daří odchovávat mláďata kriticky ohrožených gekonů modrých

Relax
21. 11. 2025

Modrobílá ikona Nivea slaví 100 let

Relax
19. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV