Řada přírodních koupališť v Česku stále nabízí vodu vhodnou ke koupání. Místy se dokonce kvalita vody ve srovnání se situací v uplynulých horkých týdnech zlepšila. Pravděpodobně k tomu pomohlo ochlazení a přeháňky. Také o víkendu bude jen polojasno až oblačno s občasným deštěm. Teploty budou ale podle předpovědi počasí vesměs příjemné, přes den mohou vystoupat až k 26 stupňům.
Například v Jihomoravském kraji je voda ve většině koupališť nadále čistá. Výjimkou je jen rybník Olšovec na Blanensku, kde se už počátkem léta přemnožily sinice a situace se tam nelepší. Mírně se zhoršila kvalita vody v Brněnské přehradě, koupání je tam však nadále bezpečné. Také v Olomouckém kraji jezera Poděbrady u Olomouce nabízejí stále kvalitní vodu.Moravskoslezští hygienici stále nedoporučují koupání v rybníku v Bohušově na Bruntálsku. Zhoršená kvalita vody zůstává i v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku. Rozbory sice potvrdily významné snížení množství sinic, ale citlivým lidem, jako jsou alergici, děti a těhotné ženy, by voda mohla způsobit zdravotní problémy. Jinde v regionu je ovšem podle krajské hygienické stanice voda ke koupání vhodná.
Na Vysočině platí zákaz koupání už týdny u polenského Pekla, Kachličky na Havlíčkobrodsku a pilské nádrže ve Žďáru nad Sázavou a dnes ho hygienici vydali i pro rybník Domanínský na Žďársku. Další tři rybníky - Nadymač na Jihlavsku, Medlov a Velké Dářko na Žďársku - mají vodu nevhodnou ke koupání. Hygienici ale v kraji kontrolovali 19 oblíbených přírodních koupališť, a u některých se voda zlepšila. Třeba dalešická přehrada na Třebíčsku, kde platil zákaz koupání, má nyní vodu čistou.Na sledovaných jihočeských koupalištích se voda v posledním týdnu mírně zlepšila. Nejlepší stav vykazuje pláž u lipenské přehrady v Horní Plané na Českokrumlovsku. V Plzeňském kraji se naopak podmínky mírně zhoršují. Nevhodný ke koupání je kvůli sinicím rybník Hnačov na Klatovsku a také Valcha ve stejném okrese. Ostatní kontrolované plochy jsou na tom lépe. V Karlovarském kraji zakážou hygienici koupání kvůli sinicím na Velkém rybníku u Hroznětína na Karlovarsku. Bez problémů je naopak koupaliště Michal u Sokolova nebo přehrada Tatrovice.
Přírodní koupaliště v Ústeckém kraji jsou podle hygieniků v pořádku, jen v nádrži Chmelař u Úštěku na Litoměřicku byla minulý týden kvalita vody zhoršená. V Libereckém kraji se lidé mohou opět koupat v Hořeních Pasekách pod Ještědem na Liberecku a stav vody se zlepšil i v Hejnicích ve Frýdlantském výběžku a Tanvaldu na Jablonecku. Vyhnout by se lidé měli jen nádrži Horka ve Stráži pod Ralskem.Také v Královéhradeckém kraji zaznamenali hygienici u některých koupališť zlepšení stavu vody, třeba u autokempu u nádrže Rozkoš na Náchodsku. Zhoršená kvalita vody je ale kvůli sinicím a chlorofylu stále na koupališti Dolce u Trutnova.
Kvalita vody v přírodních koupalištích ve středních Čechách se za uplynulý týden opět nezměnila. Zákaz koupání stále platí jen v jezeře Hradišťko I. u Kolína. V Pardubickém kraji mají některá koupaliště mírně zhoršenou kvalitu vody, ale podle hygieniků jsou stále vhodná ke koupání. Zakalenější voda je například na Seči a v rybníku Hluboký na Pardubicku.
Plavání v Šeberáku, Olšovci, Pekle nebo Hnačově raději ne
Relax
22. 8. 2013 16:01
V řadě přírodních koupališť se lze stále koupat (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK