Svět malých a funkčních parních strojků a mašinek se nyní otevírá před návštěvníky Muzea a Pojizerské galerie v Semilech. Historické exponáty ze soukromé sbírky doplňují ještě ukázky současných výrobků. Parních strojů nebo malých lokomotiv je na výstavě k vidění dohromady více než sto.
"Kolekce představuje průřez výrobou dětských hraček - parních strojků od roku 1880 až do současnosti. K vidění jsou především strojky německé provenience z předválečných a meziválečných let, dále několik strojků evropského a amerického původu, ale vlastně i hračky, které byly vyráběny v Československu až do roku 1965," láká ředitelka semilského muzea Iveta Mečířová.
S malými exponáty, mezi kterými nechybí parní válce, nákladní automobil s parním pohonem nebo makety různých strojů, si děti v minulosti skutečně mohly hrát. "Většina exponátů opravdu funguje. Stačí nalít vodu, zatopit v topeništi tekutým nebo tuhým palivem, vyčkat na vývin páry a už potom strojek běží," dodala Mečířová.
Exponáty nebudí nadšení jen u malých návštěvníků, ale také u jejich rodičů. "Když sem přijdou tatínkové s dětmi, jsou nadšení," poznamenala ředitelka muzea. V Semilech je navíc sbírka kovových krasavců doplněná i o ukázky dobových katalogů a obrázky. V expozici muzea mohou návštěvníci vidět i krátký film například o tom, jak parní stroje fungují.
Výroba hraček měla ve městě dlouhou tradici a hrály si s nimi děti doslova v celém bývalém Československu. První tři výstavy s názvem Kdo si hraje, nezlobí, které muzeum připravilo, se proto věnovaly někdejší produkci místních továren a představily hračky dřevěné, plechové a také z plastu. Poté následoval svět mašinek a železnic a v loňském roce stolní a společenské hry.
Výstava parních strojků s podtitulem Plnou parou bude v expozici muzea přístupná ještě asi měsíc a půl. Na své si ale v Semilech přijdou i ti, kterým pouhé modely parních strojů nestačí. U muzejní budovy je totiž k vidění i jejich nástupce - stabilní motor, takzvaný "stabilák", který dříve sloužil k pohonu nejrůznější zařízení.
Otevřeno i v pondělí
Přivezl jej a předváděl Pavel Bujárek, který v nedalekém Loukově vlastní muzeum techniky. "Konstrukčně je to velice podobné, ale hnací síla není uhlí a voda, ale benzin nebo plyn a podobně," popisoval, zatímco burácející motor lákal zvědavce z okolí.
Po oba prázdninové měsíce je muzeum otevřené denně včetně pondělků, a to od 9 do 17 hodin. Lidé, které malé stroje s parním pohonem nadchnou, si přímo na místě mohou koupit podobné hračky od jejich současných výrobců.