Podzim doslova láká užít si pár dní volna uprostřed přírody v místech, která dýchají historií. Takových lokalit nalezneme mnoho nejen v České republice, ale i na Slovensku. Strávit noc tak mohou turisté nejen na barokním statku, ale třeba také v klasické dřevěnici či ve starodávném mlýně.
Vydejte se po stopách Juraje Jánošíka
Ve Slovenském národním parku Malá Fatra čeká návštěvníky mnoho míst, kde se můžete vydat po stopách Juraje Jánošíka. Šohaj s copánky, který bohatým bral a chudým dával, se totiž narodil ve zdejší obci Těrchová.
Vypravit se sem můžete třeba na skalnaté masivy Tiesňavy, na cestu po Zbojnickém chodníku. Ta sice začíná strmým stoupáním, odměnou turistům však posléze bude krásný výhled na hlavní Vrátňanský hřeben. Zajímavý výlet je i na Jánošikovy díry - přírodní kaňon s překrásnými vodopády. A v pátrání po proslulém banditovi můžete pokračovat v Jánošikovom dvore pod Rozsudcom, v lokalitě Zázrivá - Malá Petrová. Návštěvníci se mohou přímo ubytovat ve třech dobových dřevěnicích zachovávajících původní ráz slovenské lidové architektury. I zdejší kčma se jmenuje Jánošíkova a v této restauraci si pochutnáte na pokrmech původní regionální kuchyně.
"V Jánošikově krčmě čeká na hosty i umělecky ztvárněný život Juraje Jánošíka. Jeho žití tu máme zobrazené od kolébky, přes jeho obyčejný život, zbojničinu, až po popravu na šibenici," líčí Erika Sajková z Jánošikova dvora . "Vybrat si zde i v našem okolí můžete z mnoha tradičních akcí, které se v našem regionu konají po celý rok. Nejbližší jsou nyní listopadové třídenní Martinské hody. Navazují na bohaté tradice pri oslavách svatého Martina, patrona těrchovské farnosti," informuje Sajková. "Ale jdeme samozřejmě i s dobou - hosté si můžou užít třeba i skvělý golf. Nepotřebují žádný speciální tréning nebo výstroj, jenom chuť poznat něco nového," dodává.
Přímo od Jánošikova dvoru vede řada označených turistických cest. Za ubytování v dřevěnici u Juraja zaplatí host za noc od 20 euro (přibližně 600 slovenských korun) děti do 12 let v doprovodu dvou dospělých mají 30% slevu na ubytování.
Nocleh na barokním statku
Toužíte si užít podzimní dovolenou na pomezí Čech a Moravy? Vydejte se třeba do mírně zvlněného terénu Českomoravské vysočiny. Tento region je bohatý na zajímavé přírodní lokality, historické památky a kulturní akce. Prohlédnout si zde můžete například Poličku, rodiště známého hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Město je význačné dochovanými hradbami ze 14. století, barokní radnicí či překrásným novogotickým kostelem. V nedaleké Litomyšli se zase narodil Bedřich Smetana a skví se tu monumentální renesanční zámek. Na náměstí této městské památkové rezervace můžete obdivovat renesanční a baroktní domy s podloubími.
Přímo mezi městy Polička a Litomyšl, v obci Lubná, najdete barokní statek, penzion U Roušarů. V zrekonstruovaném statku přespíte v pokojích vonících dřevem, které respektují starobylost zdejších prostor. Přichystána je tu i místnost se samooblužným barem, kde si můžete sami načepovat pivo. Za noc s polopenzí zde dospělý zaplatí 500 korun, děti do 10 let 300 korun.
Mlýn na samotě u lesa
Vyzkoušet si spaní ve starodávném mlýně v místě, které přímo dýcha historií, také není nic nemožného. V jihočeských Novohradských horách u Hrádku U Pečína najdete na samotě Martinský mlýn. Přímo nad ním je hlubokými lesy uzavřený rybník, za kterým se rozkládá skalní leviště - skupina kamenů, u kterých se prý scházeli naši předkové již v pravěku. Místu, nazývanému také Keltské božiště, je připisována magická moc a koncentrace pozitivní energie. V okolních lesích jsou však ukryté i další posvátné kameny, stačí se zeptat místních. A v místech, kde kdysi stával hrádek, podle kterého se Hrádek U Pečína jmenuje, je prý dokonce ve skále ukrytý poklad. I kdybyste ho nenašli, tak zdejší příroda a lesy plné hub jistě stojí za prozkoumání.
V Martinském mlýně můžete ochutnat porkmy, které vaří ve zdejší restauraci. Posezení turistům zpříjemní kromě krbu i pohled na funkční mlýnské kolo s náhonem, které je v noci osvětlené. Noc vyjde nocležníka od 350 korun výš, děti od 3 do 10 let zaplatí polovinu.
Mezi roubenými chalupami a pískovcovými skalami
V bezprostřední blízkosti Národního parku České Švýcarsko s proslulým skalním masívem Pravčická brána, stojí v obci Dolní Chřibská Usedlost Na Stodolci. Obklopená roubenými chalupami, hlubokými lesy a pískovcovými skalami nabídne svým návštěvníkům pravou podzimní romantiku. Historie této původní zemědělské usedlosti se začala psát již v roce 1881. Přenocovat zde můžete v samostatné roubence, postavené klasickým tesařským způsobem z masivního dřeva. Roubenka je ideální pro rodiny s dětmi. Pokoj tu hosta na noc vyjde nyní na 550 korun za noc, za děti do 12 let zaplatíte o 30% méně.