Podívejte se na netradiční přistávací dráhy
15.10.2009 07:30
Mezinárodní letiště Paro v Bhútánu v Himálaji nebo letiště na Madeiře, které je vklíněno mezi hory a Atlantik, i ty mají netradiční přistávací dráhy, jež pilotům ztěžují hladké přistání. Dráhy jsou krátké či velmi komplikované.
Například na washingtonském letišti se musí pilot při přistání držet řeky Potomac a zároveň vyhnout budovám Pentagonu a CIA. To vyžaduje velkou zručnost a pohotovost.
"Velká dopravní letadla jsou nucena na mnohých světových letištích přistávat na skutečně velmi netradičních přistávacích drahách," doporučuje čtenářům ke zhlédnutí tipy Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. "Kdyby mnozí turisté věděli, na jakou dráhu bude jejich letadlo přistávat, možná by si let radši rozmysleli," doplňuje.
1. Letiště Paro, Bhútán
Bhútán je vnitrozemský stát v jižní Asii. Letiště Paro je hlavním mezinárodním letištěm v Bhútánu v Himálaji. Je skryté v údolí a vrcholky okolních hor dosahují nadmořské výšky kolem 4900 metrů nad mořem. Na tomto letišti mohou proto přistávat pouze speciálně vyškolení piloti, kteří jsou schopni v úzkém korytu mezi stromy pokrytými horami bezpečně s letadlem manévrovat.
2. Letiště princezny Juliany, ostrov Svatý Martin
Největším problémem tohoto letiště je délka jeho přistávací dráhy, která činí pouhých 2180 metrů. Tato délka je standardně dostačující pouze pro malé a střední letouny. Přesto je toto letiště druhé nejrušnější v této oblasti Karibiku a přistávají zde i obří letadla jako Boeing 747 nebo Airbus A340, která při vzletu nebo přistání létají těsně nad plotem, jenž odděluje přistávací dráhu od nedaleké pláže.
3. Reaganovo národní letiště, Washington, USA
Washingtonské letiště se nachází přímo v centru dvou vzájemně se překrývajících vzdušných proudů. Poloha tohoto letiště vyžaduje, aby se piloti při klesání drželi řeky Potomac a zároveň se dokázali vyhnout budovám Pentagonu a CIA. Naopak při vzletu musí piloti rychle stoupat podél levého břehu řeky tak, aby se vyhnuli Bílému domu.
4. Letiště Gibraltar, Gibraltar
Letiště Gibraltar je ze dvou stran obklopeno mořem. Na východní straně Středozemním a na západní straně zálivem Algeciras. Přistávací dráha letiště je pouhých 1828 metrů dlouhá, takže při přistávacím a vzletovém manévrování musejí být piloti velice přesní.
5. Přistávací dráha Matekane, Lesotho, Afrika
Tato přistávací dráha je umístěna na okraji hory ve výšce 2030 metrů nad mořem. Už jen tato poloha pro piloty znamená problém, navíc je dráha pouhých 399 metrů dlouhá. Ještě před vzletem se celou dobu díváte na 600 metrů vysokou stěnu, která se vypíná těsně před vámi.
6. Barra Airport, Skotsko, Velká Británie
Toto letiště se nachází na vnější části ostrova Barra v široké mělké zátoce. Hladkost přistání závisí na tom, kdy ustává příliv.
7. Letiště Toncontín, Tegucigalpa, Honduras
Letiště hlavního města Hondurasu je položeno v nadmořské výšce 1000 metrů. Není zde možné přistát s letadlem větším než Boeing 757, jelikož je jeho dráha dlouhá pouze 1862 metrů. Pilot musí proletět horským terénem, aby se dostal na letiště, a těsně před přistáním musí pilot překonat otočení o 45 stupňů, aby bezpečně přistál v údolí.
8. Letiště Madeira, Funchal, Portugalsko
Letiště na Madeiře je vklíněno mezi hory a Atlantik. Při přistání musí být proto piloti velmi přesní a musí být k tomuto přistávacímu manévru speciálně vyškoleni. Unikátní projekt prodloužil dráhu na 2743 metrů. I přesto je stále přiblížení na RWY5 velmi děsivé. Pilot musí směřovat letadlo přímo do hor a na poslední chvíli letoun stočí na přistávací dráhu.
9. J. F. Kennedy Airport, New York, USA
Piloti se zde při přistávacím manévru musejí vyhýbat dalším letounům, které směřují na další newyorská letiště - Newark a LaGuardia, která jsou v blízkosti letiště J. F. Kennedyho. Protihluková opatření byla zavedena již v roce 1964. Před dosednutím na přistávací dráhu 13L musejí mít piloti dohlednost osm kilometrů.
10. Letiště Juancho E. Yrausquin, Saba, Nizozemské Antily
Toto je jediné letiště na karibském ostrově Saba v Nizozemských Antilách v Karibském moři. Je známo jako nejkratší dlážděné letiště světa s délkou pouhých 396 metrů. Plocha letiště zaobírá poměrně velkou část maličkého ostrůvku Saba a mnohými experty je považováno za vůbec nejnebezpečnější letiště světa, i přesto, že se tam ještě neudála žádná větší havárie.
Foto: Profimedia.cz, Wikipedia.org
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.