Novou neobvyklou prohlídku, která pomocí multimediální techniky vtáhne návštěvníky přímo mezi stavitele hradu, připravil královský Kašperk. Stává se prvním hradem, kde přímo před zraky turistů ožívá středověká komnata. Podobné prohlídky, kdy by se z projektorů promítal děj přímo na zdi hradní místnosti, zatím jinde v Česku nejsou, láká kastelán Zdeněk Svoboda. Novinku na tuto sezonu připravily i nedaleké Velhartice.
Hrad Kašperk založený Karlem IV., který loni navšívilo přes 45 000 návštěvníků, připravil po sedmi letech dva nové návštěvnické okruhy. Multimediální okruh, zpřístupněný od uplynulého víkendu, je zaměřen na stavbu hradu a druhá trasa na běžný život na hradě.
"Současná podoba hradu s palácem v podobě torza, holými interiéry věží a narušeným prstencem hradeb s již přistavěným purkrabstvím by při troše fantazie mohla připomínat stav hradu na konci 15. století, kdy po velkém požáru došlo k zásadní přestavbě a dobudování hradu," popsal kastelán.
Právě na dobu kolem požáru v 15. století je zaměřena multimediální prohlídka v západní věži. Na Kašperku se nedochoval žádný prokazatelně původní mobiliář. Věž je uvnitř holá a kvůli statice a malé nosnosti pater nemůže být vybavena ani replikami středověkého nábytku. "Šli jsme proto jinou cestou - tu komnatu, její stavbu, vybavení nábytkem a nakonec i zničující požár promítáme na zdi," popisuje kastelán.
Požár v ložnici
Návštěvníci se tak v holé věžní místnosti ocitnou přímo ve středu děje - kolem nich se ozývá bouchání kladiv tesařů, rostou dřevěné zdi hradní ložnice, objeví se nové omítky, vitrážové okno, kamna i nábytek. Za hlasitého praskání a hučení plamenů nakonec oheň celou místnost zničí. O patro výš zas další projekce ukazuje stavbu nového krovu střechy hradního paláce, který na Kašperku již několik set let není.
Druhý prohlídkový okruh představí vývoj podoby hradu a život na hradě. Průvodci popíší systémem vytápění, hygienická zařízení a zvyklosti, přípravu jídel nebo tehdejší svítidla. Novinkou prohlídek je letos i zařízení popisující na několika obrazech stavbu a užívání hradu a důvody pro jeho postavení. Obrazy namalované na pásu plátna průvodce při výkladu posunuje na dřevěných válcích otáčením klikou.
Velhartice s fantazií
Mimořádnou interaktivní výstavu v nově zreknstruovaném bývalém hradním pivovaru nabízejí návštěvníkům nedaleké Velhartice. Cesta tajuplnými světy navazuje na loňskou, zejména u dětí a jejich rodičů oblíbenou expozici a provádí dobou ledovou, podmořským světem, pirátským Karibikem a mnohými dalšími tajuplnými světy... Tradičně pak hrad, který byl založen mezi roky 1290-1310 jako rodové sídlo pánů z Velhartic, láká na dva zajímavé okruhy, hradní a zámecký. Nejen děti přitom ocení možnost vyzkoušet si v zahradě kuželky nebo zahrát si velké netradiční šachy.