<span>Pravčická brána</span> je v semifinále o sedm divů světa

Relax
9. 7. 2009 16:17
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.

Pravčická brána.Pravčická brána v Českém Švýcarsku a Štrbské pleso ve Vysokých Tatrách na Slovensku se dostaly mezi semifinalisty soutěže o budoucích sedm "přírodních divů světa".

Seznam semifinalistů zveřejnil organizátor soutěže na http://www.new7wonders.com/

Pravčickou bránu i Štrbské pleso vybrala světová veřejnost v internetovém hlasování z původních 441 nominovaných přírodních památek. Kromě nich na seznamu figurují například hora Matterhorn na švýcarskoitalské hranici, Mrtvé moře na pomezí Izraele, Jordánska a Palestiny nebo souostroví Galapágy v Ekvádoru.

Hlasovalo se v sedmi kategoriích, z každé postoupilo 11 památek. Do finálového hlasování postoupí 28 z nich. Vybere je mezinárodní tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Federikem Mayorem. Výběr porota zveřejní v Curychu 21. července ve 14:07 SELČ.

Finálová fáze hlasování začne ve stejný den. Lidé budou moci hlasovat prostřednictvím internetu, telefonicky a textovými zprávami až do roku 2011.

Symbol národního parku České Švýcarsko, pískovcová Pravčická brána, v průběžném hlasování držela desátou pozici. Dosavadní hodnocení Pravčické brány označila manažerka společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková za obrovský úspěch. Může podle ní znamenat větší reklamu a zvýšení povědomí o existenci Pravčické brány a Českého Švýcarska ve světě. Obává se ale možného přílivu turistů, protože v oblasti chybí kvalitní infrastruktura, hlavně dostatek hotelů a parkovišť.

Pravčická brána vznikla podle geoložky národního parku České Švýcarsko Zuzany Vařilové stejně jako většina zdejších skalních tvarů erozivními procesy z původně masivního pískovcového bloku. Svými rozměry (výška klenby je 16 metrů, vlastní oblouk měří 27 metrů) je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Díky vysoké návštěvnosti zde v roce 1881 vznikl hotel Sokolí hnízdo, který dodnes slouží jako restaurace. Dříve možný vstup na těleso brány byl počátkem 80. let minulého století zakázán kvůli nadměrné erozi pískovcového oblouku způsobené právě turistikou.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ