Nejznámější přírodní dominantu Národního parku České Švýcarsko, Pravčickou bránu, v letošním roce navštívilo více než 100 tisíc turistů. Mluvčí obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková řekla, že je to rekordní počet návštěvníků za posledních 20 let, od kdy jsou údaje o návštěvnosti Pravčické brány známé.
Podle Štefáčkové na Pravčickou bránu turisty přilákal především její úspěch v hlasování o sedm přírodních divů světa, které organizovala Nadace New7Wonders se sídlem ve švýcarské Ženevě. Postoupila až do semifinále. Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě. Podle serveru www.pbrana.cz je rozpětí jejího oblouku u dna 26,5 metru a výška otvoru je 16 metrů.
Štefáčková dodala, že to není jediný mezinárodní úspěch, kterého České Švýcarsko letos dosáhlo. Získalo i ocenění Excelentní evropská destinace. To prý celou oblast proslavilo natolik, že je nyní sami oslovují pořadatelé veletrhů cestovního ruchu nebo různé cestovní agentury z Evropy. Uvedla, že toho chce České Švýcarsko využít hlavně v příštím roce, kdy úspěchy spojí s celoročními oslavami deseti let od vzniku národního parku a 20 let od vzniku parku Saské Švýcarsko na německém území. Oba parky také chtějí nadále spolupracovat na snaze o zápis území do seznamu přírodních památek UNESCO.
Českosaské Švýcarsko je známé především svými skalními městy a věžemi z pískovce, které jsou obklopené rozmanitou přírodou. Oblast má jak na české, tak na německé straně status národního parku, má tedy nejpřísnější možnou ochranu. V Německu je národním parkem území o rozloze 93 kilometrů čtverečních, Národní park České Švýcarsko se rozkládá na 80 kilometrech čtverečních. Nyní probíhají jednání o rozšíření parku o oblast Tisé na Ústecku.
Foto: CzechTourism.com