<span>Pravčická brána</span> míří do semifinále o sedm divů světa

Relax
7. 7. 2009 12:12
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.
Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.

Pravčická brána v Národním parku České Švýcarsko.Symbol národního parku České Švýcarsko, pískovcová Pravčická brána, má šanci postoupit do semifinále hlasování o sedm přírodních divů světa. Anketu, v níž se vybírá 260 přírodních památek z 222 zemí, organizuje Nadace New7Wonders se sídlem ve švýcarské Ženevě.

Hlasuje se v sedmi kategoriích, z každé postoupí 11 památek, jež bude dále posuzovat odborná porota, řekl ČTK ředitel obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Marek Mráz. "Hlasuje se do půlnoci 7. července. O dva dny později bude oznámeno 77 přírodních památek, z nichž porota vybere 21. července 28 finalistů. Mezi nimi se do roku 2011 v internetovém globálním hlasování rozhodne o nových sedmi přírodních divech světa," uvedl Mráz.

Národní přírodní památka Pravčická brána je podle něj nyní na desátém místě v kategorii "jeskyně, skalní formace, údolí". "Má tedy velkou šanci postoupit do semifinále. Kromě geologické hodnoty pískovcového útvaru se podařilo slušného umístění dosáhnout i oficiální podporou nominace Pravčické brány společností České Švýcarsko a správou Národního parku České Švýcarsko," doplnil Mráz.

Dosavadní hodnocení Pravčické brány v soutěži Nadace New7Wonders označila manažerka společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková za obrovský úspěch. Může podle ní znamenat větší reklamu a zvýšení povědomí o existenci Pravčické brány a Českého Švýcarska ve světě. Obává se ale možného přílivu turistů, protože v oblasti chybí kvalitní infrastruktura, hlavně dostatek hotelů a parkovišť. Proto se České Švýcarsko zatím snaží lákat návštěvníky i na ostatní místa národního parku. České Švýcarsko usiluje i o zapsání oblasti do seznamu přírodního dědictví UNESCO a správa parku chce posunout jeho hranice.

Národní park navštěvuje podle Štefáčkové každý rok na 750 000 lidí. "Čísla o návštěvnosti neradi uvádíme, jedná se o odhady. Každopádně ale služby pokulhávají za zájmem turistů o národní park. V celé oblasti je například jen do deseti hotelů na evropské úrovni," dodala.

Pravčická brána vznikla podle geoložky národního parku České Švýcarsko Zuzany Vařilové stejně jako většina zdejších skalních tvarů erozivními procesy z původně masivního pískovcového bloku. Svými rozměry (výška klenby je 16 metrů, vlastní oblouk měří 27 metrů) je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Díky vysoké návštěvnosti zde v roce 1881 vznikl hotel Sokolí hnízdo, který dodnes slouží jako restaurace. Dříve možný vstup na těleso brány byl počátkem 80. let minulého století zakázán kvůli nadměrné erozi pískovcového oblouku způsobené právě turistikou.

Organizátoři výběru přírodních skvostů počítají s tím, že internetového hlasování se zúčastní více než miliarda lidí. Vítězné lokality budou sdílet slávu se sedmi divy stvořenými člověkem, vybranými před dvěma lety.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ