Propad turismu: jenom planý poplach?
09.09.2008 15:47 Původní zpráva
Přes očekávaný propad cestovního ruchu devizové příjmy z turismu rostou. Zahraniční turisté už letos přinesli do státní pokladny 65, 4 miliardy.
Devizové příjmy z turismu nejenže neklesly, ale rostou - za první pololetí letošního roku v porovnání se stejným obdobím loni o 3,5 procenta na 65,4 miliardy korun. V eurech se příjmy z turistiky zvedly o 16 procent, v dolarech o 33 procent. Data ČNB předložil náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář. Nepotvrdily se tak obavy z poloviny léta, podle kterých extrémně silný kurz koruny z Česka vyhání zahraniční návštěvníky.
Praha ztrácí turisty, krajům přibývají
Cestovní ruch tvoří asi čtyři procenta HDP, ale nejoblíbenější Praha (letos zatím 1,9 milionů zahraničních turistů) je na příjmech z turistiky závislá asi z 34 procent. Tuto sezonu právě Praha asi o dvě procenta turistů přišla - podle ministerstva ve prospěch regionů, což ohodnotilo jako úspěch a doklad toho, že turisté objevují další zajímavá místa Česka. Oproti roku 2006 však Praha ztratila už šest procent zahraničních návštěvníků. Na druhém místě v návštěvnosti je Karlovarský kraj (+ 4,5 %), na třetím Jihomoravský kraj (+ 8,1 %).
Kde přespávají "šedí" turisté?
Podle údajů Českého statistického úřadu do Česka přijelo za prvních šest měsíců celkově 3,12 milionu zahraničních turistů. ČSÚ ale dokáže zmapovat jen ty osoby, které se ubytují v hromadných ubytovacích zařízeních. Podle Jana Tučka z agentury STEM/MARK je ale počet cizích turistů víc než o polovinu vyšší.
K lidem ubytovaným v hotelu nebo penzionu je totiž ještě nutné připočíst 1,3 milionu hostů bydlících bezplatně v soukromí, 4,4 miliony jednodenních návštěvníků a 1,5 milionu těch, kteří Českem projíždějí. To v součtu dělá necelých 10,2 milionu lidí, asi o 0,4 procenta méně než loni.
Jana Tučka ovšem zaráží 29 procent turistů, kteří podle vlastních slov bezplatně přespávají u známých a kamarádů v soukromí. Toto číslo se už několik let zvyšuje. "Po dotazníkovém rozhovoru ale cizinci většinou přiznávají, že hostiteli náhradou přispívají na energie nebo na úklid a vozí dárky," vysvětluje Jan Tuček.
Průměrná útrata: 2200 korun za denTuristé v Česku v průměru utratili 2200 korun na osobu a den, resp. 1870 korun (jednodenní návštěvník), a zdrželi se průměrně pět dní. 47 procent turistů přijelo ze sousedních zemí, nejčastěji z Německa (21 procent). Do Česka nejčastěji jezdí za rekreací a zábavou, prací nebo navštívit příbuzné a známé. Jednodenní hosté pocházeli téměř výhradně ze sousedních států a nejčastěji přijížděli za nákupy.
Kriminalita nevadí, neznalost jazyků ano
Data o počtu a struktuře turistů ze zahraničí přinesl pětiletý projekt ministerstva pro místní rozvoj a agentury STEM/MARK, který chce vytvořit datovou základnu pro tvorbu satelitního účtu cestovního ruchu v České republice. Sběr dat probíhá kvantitativním výzkumem face-to-face na hraničních přechodech, letištích a nádražích. O dubna 2005 pracovníci STEM/MARK sesbírali asi 80 tisíc rozhovorů.
Odjíždějících cizinců se ptají například na to, jak jsou s návštěvou Česka spokojeni (92 procent spokojeno) a co jim nejvíc vadí. "Na kriminalitu si stěžovalo je jedno procento cizinců. Daleko častěji jim vadila špatná infrastruktura a obecně malá znalost cizích jazyků," řekl Jan Tuček.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.