První cyklostezka nové generace: <span>singltrek v Jablonci</span>

Relax
27. 5. 2008 08:00
bez popisku 67549
bez popisku 67549
Singltrek nesvádí k vysoké rychlosti, a proto je bezpečný.Průkopníka singltreků - což jsou levné, bezpečné a k přírodě šetrné cyklostezky - vyznamenala britská královna. Pod jeho vedením vznikl první český singltrek u Jablonce nad Nisou.

Walesan Daffys Davis (44), původně reprezentant své země v horském běhu, poté horský vůdce a dnes projektant rekreačních stezek, vedl stavbu první české cyklostezky nové generace. Singltreky jsou totiž nejen ekologické, ale díky pečlivému trasování i velmi bezpečné, protože cyklistům nedovolují nabrat velkou rychlost, kvůli které se stávají nehody na asfaltových cestách.

ČTĚTE TAKÉ: Cyklostezky: když krajinu prolije asfalt

Singltrek poblíž jablonecké přehrady postavili dobrovolníci České moutainbikové asociace (ČeMBA), která projekt financovala zcela z vlastních zdrojů. Postavit sto šedesát metrů trvalo tři dny. Původní plány uvažovaly o asi dvakrát delším úseku, ale vlastník lesa, město Jablonec nad Nisou, svolilo pouze k počáteční části ukázkové trasy. S přírodními rekreačními stezkami totiž nemají úředníci v Česku moc zkušeností. ČeMBA sice získala souhlas CHKO Jizerské hory, na jejímž území Jablonecké Břízky leží, ale stavbu zkomplikovali vyjednavači Lesů České republiky. Samotné město naštěstí vyšlo projektu vstříc a pozitivně se vyjádřily i lyžařské kluby, které městský les dlouhodobě využívají.

 Výhody singltreku

- dokonale splyne s přírodou

- je zábavný - lehce se obtáčí kolem stromů, stoupá a klesá, zrychluje a zpomaluje
- je ekologický - neškodí přírodě

- je bezpečný - nedovolí jet příliš rychle

- je „voděodolný" - díky důmyslné stavbě z něj voda odtéká a nepoškozuje ho, bahno a louže nekazí zážitky

- je až desetkrát levnější než asfaltové cyklostezky, požadavky na jeho údržbu jsou minimální

Jablonecký singltrek byl ušit na míru příměstské lokalitě, a proto je vhodný i pro nenáročné cyklisty - podle mluvčího ČeMBA Petra Slavíka si jej oblíbily hlavně děti. Podob singltreků je ovšem víc - podle lokality a využití se mění jeho trasování, náročnost, šířka a další vlastnosti. Jednoduché stezky vznikají přímo ve městech, zatímco v horách se singltrek může proměnit na technicky náročnou lahůdku pro zkušené.

Ačkoli název singltrek k nám doputoval spolu s horským kolem ze zámoří, do české krajiny patří zcela přirozeně. Přírodní stezky se v Česku stavěly už za první republiky. "Turistické spolky v Čechách a na Moravě stavěly přírodní chodníky, jejichž zbytky jsou vyhledávány dodnes. Bohužel pěkné přírodní stezky od té doby v lesích jen ubývají a mizí. Naše rekreační stezky jsou novým oživením této tradice," vysvětluje Petr Slavík.

Foto: cemba.cz

Další čtení

Václav Berka: Pivo v hospodě má chutnat tak, jak ho sládek uvařil

Relax
3. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ