První novoroční víkend nabízí hojné aktivity rodinám s dětmi, ať už dáváte přednost venkovním akcím, nebo naopak klidu a tichu galerií či četbě knih. Téma tohoto víkendu je však pro všechny akce společné, a je jím poznávání. Pražský hrad pořádá interaktivní strategickou hru pro rodinné týmy v ulicích Prahy v poznávání české historie a pražského kulturního dědictví. Poštovní muzeum zve na výstavu knih pro děti oceněných Zlatou stuhou. Můžete se s dětmi začíst do nových příběhů a shlédnout snové ilustrace. Zoo Praha pořádá speciální noční komentované prohlídky v komorním duchu méně členných skupinek. Za zmínku stojí i poslední příležitost k navštívení výstavy Rubensových obrazů ve Šternberském paláci. Pokud již teď s nostalgií pomýšlíte na blížící se konec letošních Vánoc a rodinou pohodu, výstava betlémy v Kostele sv. Karla Boromejského na pražských Hradčanech vás přesvědčí to tom, že vánoční čas ještě neskončil.
Pražský hrad
Pražský hrad pořádá podvečerní dobrodružnou hru pro rodinné týmy po Praze. Tato strategická hra umožňuje zažít známá místa jinak než doposud a pohlédnout na historii českého národa i kulturní památky hlavního města neotřele formou poznávací hry.
Pražský hrad a tajná zpráva patří do série Rodinných strategických her. Tyto hry jsou venkovní volnočasovou aktivitou pro rodinné týmy. Něco mezi bojovkou a deskovou strategickou hrou, ale se skutečnými lidmi a ve skutečném prostředí. Nesou v sobě dvě základní roviny: jednak pohyb v určeném území, kde se plní zadané úkoly, a zároveň probíhá kontakt s ostatními skupinami. Vše dle přesně daných pravidel, ale i s prvkem náhody a štěstí.
Cílem Strategických her je formou sdíleného zážitku a dobrodružství podpořit společnou činnost a komunikaci v rámci rodiny a ukázat jiný pohled na českou historii a kulturu. Podpora pobytu a pohybu venku, hry fair play či umění užít si něco a nevzdávat se, i když štěstí zrovna nestojí na mé straně, jsou další hodnoty, které Rodinné strategické hry také rozvíjí.
Poštovní muzeum dětem
Poštovní muzeum v Praze připravilo výstavu, na které představuje ty nejlepší dětské knihy za posledních pět let oceněné výroční cenou Zlatou stuhou.
Výstava je nejen rekapitulace posledních čtyř ročníků a instalace vítězných knih, ale jsou tu připomenuta také díla některých autorů a ilustrátorů, kteří získali Zlatou stuhu za celoživotní přínos pro dětskou literaturu. Například Stanislav Kolíbal nebo Jiří Žáček. Z děl čerstvě oceněných ilustrátorů jsou k vidění originální malby i tisky Andrey Tachezy, Jiřího Franty, Terezy Ščerbové, Marie Štumpfové nebo Honzy Smolíka.
Průběh výstavy je rozšířen o doprovodný program, například o výtvarné dílny a autorská čtení.
Vánoční čas ještě nekončí
Pokud se ještě nechcete rozloučit s vánoční atmosférou, navštivte výstavu betlémů v Praze. Kostel sv. Karla Boromejského na pražských Hradčanech se zapojil do projektu Betlémy 2015, který čtvrtým rokem umožňuje návštěvníkům snadnější prohlídku betlémů.
Betlém tvoří dřevěné figurky vysoké asi 15 až 30 cm. V letech 2000-2010 ho postupně vyřezával lidový řezbář pan Jirkovský. Jako předloha mu sloužil betlém v Pavlicích na Moravě.
Betlém je možno navštívit: 2. ledna od 09.30-11.30 a 14-17 hodin a 3. ledna v čase od 14 do 17 hodin.
Mimo výstavy samotného betléma se můžete setkat i s kostelní architekturou. Kostel sv. Karla Boromejského, navržený architektem a stavitelem Adalbertem Guderou, byl posvěcen 14.5.1854. Jedná se o prostou sálovou stavba v pozdně empírovém slohu, která je součástí Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.
Malby uvnitř kostela jsou dílem pražského umělce Viléma Kandlerova. Za komunistické okupace sloužil prostor kostela ke skladování lékařských spisů a byl značně zdevastován, proto se z celého původního interiéru, zachovala pouze freska nad hlavním oltářem, znázorňující Pannu Marii Královnu andělů.
Rubens v Praze
Národní galerie v Praze pořádá ve Šternberském paláci výstavu vzácných obrazů malíře Petera Paula Rubense (1577 Siegen, Vestfálsko - 1640 Antverpy) mezi nimiž je i vzácný obraz Večeře v emauzích, kterou NG zapůjčila z madridského Museo del Prado.
Jedná se o interpretaci biblického příběhu z Lukášova evangelijního listu (24, 13-35) a nabízí intimní polohu mistrovy tvorby. Obraz je unikátní také tím, že plátno si mistr nejspíše namaloval pro sebe a zdobilo jeho jídelnu v domě v Antverpách.
Výstavu doplňují další Rubensovy obrazy, především Umučení sv. Tomáše a Meditaci sv. Augustina, které Rubens rovněž namaloval na sklonku svého života pro kostel sv. Tomáše v Praze. Tyto obrazy ukazují oficiální projev, který Rubense proslavil po celé Evropě a svědčí o dovednostech, jež si u Rubense cenil mezi jinými anglický král Karel I., francouzská královna Marie Medicejská či převor kláštera augustiniánů u Sv. Tomáše Jan Baptista Svitavský z Bochova, který přímo u Rubense malby pro pražský kostel objednal.
Výstava potrvá ve Šternberském paláci do 10. ledna 2016. Pro studenty vysokých škol jsou všechny výstavy Národní galerie zdarma přístupné.
Noční život v pražské zoo
V pražské zoo je možné na speciálních prohlídkách s průvodci objevovat noční život zvířat. Prohlídka bude doplněna výkladem o biologických zajímavostech a nevšedních zážitcích a událostech ze života zvířat pražské zoo. Díky omezenému počtu návštěvníků bude možnost zeptat se průvodců na vše, co vás bude o zvířatech zajímat.