Stavba mohutného komplexu jaderné elektrárny Temelín, zahájená v roce 1980, výrazně změnila život v celém okolí. A do „Českých trosek" také přispěla svým dílem. V okolí elektrárny byly totiž zničeny vesnice Knín, Temelínec, Březí, Podhájí a Křtěnov.
Stavba přehrady Hněvkovice pro potřeby JETE navíc vedla k zániku vsi Jaroslavice, ale ta stála stranou a na opačném břehu Vltavy; o ní proto snad někdy jindy. Ponechme dnes stranou spory o smyslu a bezpečí JETE a podívejme se po okolí.
Ves Křtěnov a její kostel
Těsně u severovýchodní strany areálu elektrárny, napravo od silnice č. 105 Týn nad Vltavou - České Budějovice, se nad bývalou vsí Křtěnov vypíná v jádru raně gotický kostel sv. Prokopa (doložen roku 1261), zbarokizovaný v 18. století, se samostatně stojící barokně přestavěnou zvonicí. Zvláště cenné jsou gotické fresky v jeho presbyteriu. Nechybělo příliš a kostel by postihl stejný osud jako samu ves, z níž zůstala zachována část návsi s budovami školy a fary. Nakonec se však společnost ČEZ rozhodla financovat jeho rekonstrukci.
Vysoký hrádek a ves Březí
Jen o málo dále po silnici dojdeme k zámečku Vysoký hrádek, kdysi obklopenému vsí Březí. Z té se zachovaly ještě dvě návesní kaple (barokní sv. Jana Nepomuckého a menší novogotická) a místy ještě zplanělé ovocné stromy z venkovských zahrad. Zámeček stojí na místě tvrzi Hrádek, pocházející z doby před rokem 1367 a přestavěné a rozšířené za Malovců z Malovic po roce 1556.
Malovcové tvrz drželi ještě na počátku 19. století a roku 1805 k ní přistavěli novogotickou kapli sv. Anny a samotnou tvrz rozšířili a upravili na zámeček. Později se majitelé střídali a poslednímu z nich byl zámeček v roce 1948 zkonfiskován. V 90. letech byl zámeček v restituci navrácen, ale majitelé jej záhy prodali společnosti ČEZ, která jej dala zrekonstruovat a upravit na informační středisko JETE. Kolem zámečku byl dokonce obnoven zámecký park s rybníkem s ostrůvkem a umělou jeskynní s Pannou Marií Lourdskou.
Bývalá osada Podhájí
Pozůstatky bývalé vsi Podhájí navštívíme, pokud u zámečku odbočíme z okresní silnice cestou směrem na východ a budeme po ní stoupat do mírného návrší asi jeden kilometr. Na místo bývalé vsi nás upozorní pouze návesní kaplička po levé straně cesty.
Zaniklá ves Knín
Ves se rozkládala po levé straně okresní silnice z Týna do Budějovic, dnes asi 1 kilometr jižně od areálu JETE. I tuto obec připomíná pouze návesní kaplička a pozůstatky zahrad.
Zaniklá ves Temelínec
Na opačné, severozápadní straně areálu JETE se rozkládala ves Temelínec. Ta zmizela prakticky celá, i s návesní kapličkou.
Foto: Vladislav Dudák (JETE a Křtěnov), www.tnv.cz (Vysoký hrádek), www.zanikleobce.cz (Březí na Císařském otisku mapy stabilního katastru; originál Ústřední archiv zeměměřictví a katastru Praha)